16 Lipca 2024

Psianka słodkogórz – żywiciel Ralstonia solanacearum Drukuj

Próba do badań...
Psianka słodkogórz...

Psianka słodkogórz (Solanum dulcamara) to roślina wieloletnia o pokroju półkrzewu lub półpnącza z charakterystycznymi fioletowo-żółtymi kwiatostanami oraz czerwonymi trującymi owocami. W Polsce psianka występuje dość pospolicie na glebach wilgotnych żyznych lub umiarkowanie żyznych, zasobnych w próchnicę i składniki pokarmowe. Często preferuje miejsca półcieniste, okresowo podmokłe takie jak lasy łęgowe, ale można spotkać ją również w pobliżu zbiorników wodnych.

 

Psianka słodkogórz to bardzo ciekawa roślina i mimo zawartości trującej solaniny już od czasów starożytnych wykorzystywana była w ziołolecznictwie. Ponadto, ze względu na swój pokrój, niezwykłe ulistnienie, a także pięknie wybarwione kwiatostany i jagody coraz częściej spotykana jest w ogrodnictwie, jako roślina ozdobna, gdzie swoje uroki najlepiej prezentuje w kompozycjach w pobliżu oczek wodnych. Psianka słodkogórz ‘Variegatum’ o zielono-kremowej kolorystyce liści idealnie współtworzy z innymi roślinami ogrody leśne czy też naturalistyczne rabaty.

 

Solanum dulcamara równocześnie może przyczyniać się do znacznych szkód w rolnictwie ze względu na to, że jest rośliną żywicielską groźnej bakterii - Ralstonia solanacearum powodującej choroby ziemniaka i pomidora. Bakteria ta poraża i namnaża się w roślinach z rodziny psiankowatych porastających brzegi cieków wodnych. Woda skażona tą bakterią wykorzystywana do podlewania upraw stwarza realne zagrożenie na plantacjach ziemniaka, powodując chorobę zwaną śluzakiem, natomiast w uprawie pomidora wywołuje bakteryjne więdnięcie pomidora.

 

W ramach działań monitoringowych, każdego roku, na terenie Polski pobierane są próby wody z wód powierzchniowych, oczyszczalni ścieków czy zakładów przetwórczych ziemniaka. Do badań pobiera się także rośliny Solanum dulcamara. Ww. działania mają na celu zapobieżenie występowaniu i rozprzestrzenianiu się bakterii Ralstonia solanacearum.

 

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy, Oddziału w Bydgoszczy podczas tegorocznych działań monitoringowych znaleźli siedliska występowania okazów psianki słodkogórz na terenach zlokalizowanych w pobliżu zbiorników wodnych. W celu stwierdzenia chorobotwórczej bakterii pobrano próby roślin i wody, a następnie przekazano do badań laboratoryjnych w Centralnym Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Oddział w Bydgoszczy.

 

W pobranych próbach nie stwierdzono występowania Ralstonia solanacearum.


lista aktualności