04 Lipca 2023

Problemy z ochroną roślin na terenach zurbanizowanych Drukuj

Pod takim hasłem przewodnim zorganizowano konferencję na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w dniach 28 -29 czerwca br. To już kolejne spotkanie naukowców i praktyków, osób związanych z branżą ochrony roślin oraz zajmujących się pielęgnacją roślin w parkach miejskich i ogrodach botanicznych na wrocławskiej uczelni. Organizatorzy zapewnili bogaty program poświęcony problemom z ochroną roślin w zielonych enklawach na terenach miejskich. Działalność człowieka i zmieniający się klimat sprawia, że presja szczególnie ze strony szkodników jest z roku na rok coraz większa . Pojawiające się nowe zagrożenia dotykają nie tylko rośliny uprawne ale też krzewy i drzewa będące częścią ekosystemów miejskich. Nierzadko zdarza się, że są to pomniki przyrody czy unikatowe okazy o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Ochrona chemiczna, która jest najbardziej radykalną z dostępnych metod w zwalczaniu szkodników i chorób lecz w środowiskach miejskich jest bardzo ograniczona a czasem niemożliwa. Dlatego tak ważne jest poszukiwanie sposobów i rozwiązań zapewniających pielęgnację terenów zielonych w miastach, bez szkody dla środowiska, ludzi i zwierząt. W tym roku podczas konferencji zaprezentowano m.in.

  • najczęściej występujące patogeny na roślinach w środowisku zurbanizowanym,
  • fitofagi żerujące na roślinach w środowisku miejskim,
  • entomofauna pożyteczna na terenach zurbanizowanych,
  • metody ochrony roślin stosowane i zalecane w środowisku zurbanizowanym
  • problemy prawne dotyczące ochrony roślin w miastach

 

Trendy i perspektywy w ochronie chemicznej przedstawiła Pani Małgorzata Flaszka z-ca Dyrektora Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin MRiRW. Pani Dyrektor zwróciła uwagę na istotną potrzebę edukacji w zakresie stosowania chemicznej ochrony roślin przez osoby zajmujące się amatorską uprawą roślin tzw. użytkowników nieprofesjonalnych. Podkreśliła, że obowiązek posiadania uprawnień do stosowania środków ochrony roślin przez użytkowników profesjonalnych nie oznacza, że pozostałe osoby nie mogą korzystać z dostępnych szkoleń z zakresu stosowania środków ochrony organizowanych przez jednostki upoważnione przez Państwową Inspekcją Ochrony Roślin. Ponadto, przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa we Wrocławiu przypomniał uczestnikom konferencji obowiązujące regulacje prawne w zakresie stosowania środków ochrony roślin na terenach zurbanizowanych.

 

Jak często bywa na tego rodzaju konferencjach, spotkaniach i to wydarzenie o charakterze ogólnopolskim było okazją dla wielu do dyskusji, wymiany myśli i doświadczeń.

Konferencja
Konferencja
Konferencja
Konferencja
Konferencja
Konferencja
Konferencja