18 Listopada 2023

Pobranie prób ISTA Drukuj

Na podstawie przepisów określonych w ustawie z dnia 9 listopada 2012 r. o nasiennictwie (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 129), pobieranie prób oraz ocenę laboratoryjną materiału siewnego wykonuje się zgodnie z metodyką ISTA, stanowiącą zbiór jednolitych procedur pobierania i badania materiału siewnego, opracowanych przez instytucję o nazwie International Seed Testing Association (ISTA). Celem pobrania prób ISTA jest wystawienie dla materiału siewnego: świadectwa Orange i Blue, certyfikatów OECD oraz etykiet OECD.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, próbobrania ISTA mogą przeprowadzać wyłącznie próbobiorcy upoważnieni przez kierownika laboratorium posiadającego akredytację  ISTA, tzw. „próbobiorcy ISTA”. Próbobiorca ISTA jest wyznaczany przez Wojewódzkiego Inspektora, który składa wniosek do Kierownika Referencyjnego Laboratorium Nasiennego o upoważnianie próbobiorcy w tym zakresie.

 

Obecnie na terenie Polski znajdują się dwa takie laboratoria: Referencyjne Laboratorium w Poznaniu oraz Oddział Centralnego Laboratorium w Warszawie.

 

Praca próbobiorcy ISTA jest nadzorowana przez Kierownika Referencyjnego Laboratorium Nasiennego. Nadzór ten polega w szczególności na:

 

  • kontroli merytorycznej próbobiorcy ISTA, poprzez gromadzenie wyników prób kontrolnych i analizie wyników kontroli próbobiorcy,
  • kontroli sprzętu do próbobobrania, w tym coroczne sprawdzanie w Referencyjnym Laboratorium Nasiennym rozdzielacza glebowego, zgodnie z procedurą ISTA,
  • analizowaniu dokumentacji próboborania tworzonej przez próbobiorcę .

 

Ponadto, próbobiorca ISTA jest zobowiązany do uczestnictwa w szkoleniach, warsztatach praktycznych i audytach prowadzonych przez Referencyjne Laboratorium Nasienne.

 

Za wydawanie świadectw Orange, Blue i certyfikatów OECD odpowiedzialny jest kierownik RLN w Poznaniu i kierownik OCL w Warszawie, natomiast wydruk i wydawanie etykiet OECD prowadzi Wojewódzki Inspektor właściwy ze względu na miejsce pobrania próby.

 

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego upoważniony jest jeden próbobiorca ISTA, który podlega bezpośredniemu nadzorowi Kierownika Referencyjnego Laboratorium w Poznaniu.

Do tego laboratorium  dostarczane są również próby do badań po próbobraniu ISTA.

 

Na terenie kujawsko-pomorskiego  pobieranych jest rocznie około 40 prób, i są to głównie nasiona zbóż, konopi, gorczycy białej i lnu zwyczajnego.

Pobranie prób ISTA...
Pobranie prób ISTA...
Pobranie prób ISTA...
Próbobierz Nobbego...