25 Lipca 2023

Pobieranie prób roślin kukurydzy do badań w kierunku GMO Drukuj

Przełom czerwca i lipca jest to czas kontroli oraz pobierania prób kukurydzy z plantacji towarowych i nasiennych do badań w kierunku modyfikacji genetycznej – GMO. Zadanie to jest realizowane od 2018 r. przez pracowników Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w celu utrzymania statusu Polski jako kraju wolnego od upraw GMO.

 

Każdego roku ustalany jest program kontroli upraw GMO zatwierdzany przez Minister Klimatu i Środowiska w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W 2023 roku w całym kraju zaplanowanych zostało 2093 kontroli upraw kukurydzy, rzepaku jarego i ozimego oraz soi (nie uwzględniając kontroli interwencyjnych), z czego 171 kontroli realizowanych jest przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy.

 

Zgodnie z metodyką określoną w zarządzeniu Głównego Inspektora, do badań pobierany jest materiał roślinny w formie wycinków z liści. Podczas kontroli, poza pobraniem próby, inspektorzy sprawdzają również pochodzenie nasion użytych do założenia plantacji oraz czy dana odmiana nie figuruje na liście odmian kukurydzy MON 810 objętej aktualnym zakazem stosowania.

 

Poza próbami z plantacji towarowych i nasiennych, sprawdzany jest również sam materiał siewny będący w obrocie. W bieżącym roku zaplanowane jest pobranie 462 prób w całym kraju, z czego 38 prób przypada na województwo kujawsko-pomorskie. Do badań pobierane są nasiona kukurydzy, rzepaku jarego i ozimego oraz soi.

 

Wszystkie próby, zarówno wycinków z liści oraz nasion, przekazane zostają do Laboratorium Badania GMO w Centralnym Laboratorium w Toruniu. Dotychczas nie stwierdzono modyfikacji genetycznej w żadnej z badanych prób.

etykieta materiału...
plantacja kukurydzy...
próba materiału z...