20 Marca 2024

Pierwsze zabiegi ochrony roślin - zwalczanie chowaczy łodygowych w rzepaku Drukuj

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy informuje, że na plantacjach rzepaku ozimego zlokalizowanych na terenie powiatu bydgoskiego zaobserwowano naloty szkodników łodygowych rzepaku takich jak: chowacz brukwiaczek i chowacz czterozębny. W rozmieszczonych na plantacjach rzepaku żółtych naczyniach służących do monitorowania przedmiotowych szkodników, stwierdzono od kilkunastu do kilkudziesięciu sztuk chrząszczy.

 

Przypomina się, że zabiegi zwalczające ww. szkodniki wykonuje się w przypadku przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości wynoszącego:

  • 6 chrząszczy na 25 roślinach lub
  • odłowienia w ciągu kolejnych 3 dni średnio 20 sztuk chrząszczy w jednym żółtym naczyniu.

 

Podczas zabiegu należy stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania przez MRiRW. Zabieg powinien być wykonany w taki sposób, aby nie stwarzał zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska. Należy również przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować ich stosowanie z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem. Zabieg powinien być wykonany sprzętem sprawnym technicznie.

 

Jednocześnie informujemy, że stosowanie środków ochrony roślin sprzętem niesprawnym technicznie lub nieskalibrowanym, a także uchylanie się od obowiązku poddawania tego sprzętu badaniom w celu potwierdzenia sprawności technicznej podlega karze grzywny.

Ponadto zabieg z zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych może być wykonywany wyłącznie przez osoby pełnoletnie i posiadające aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowanie środków ochrony roślin. Użytkownicy są zobowiązani do prowadzenia dokumentacji dotyczącej stosowanych przez nich preparatów i przechowywania jej przez co najmniej 3 lata.

 

Jednocześnie informujemy, że zaobserwowano również pojawienie się pierwszych nielicznych kwitnących roślin a tym samym pierwszych zapylaczy. Wobec powyższego podobnie jak w ubiegłych latach przypominamy o konieczności ochrony zapylaczy w szczególności w okresie wykonywania zabiegów środkami ochrony roślin.

plantacja rzepaku -...
żółte naczynie -...