23 Listopada 2023

Nadzór nad jakością nawozów Drukuj

pobieranie próbki...

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy realizując swoje kompetencje prowadzi nadzór na terenie województwa kujawsko-pomorskiego nad wprowadzaniem do obrotu nawozów, nawozów oznaczonych znakiem ”NAWÓZ WE”, środków wspomagających uprawę roślin oraz produktów nawozowych UE. W ramach przedmiotowego nadzoru pracownicy WIORiN w Bydgoszczy przeprowadzają kontrole u producentów nawozów jak i ich dystrybutorów sprawdzając spełnienie przez oferowane w sprzedaży produkty wymagań prawnych. Ponadto sprawdzeniu podlega jakość tychże produktów zgodnie z deklarowaną przez producenta zawartością składników pokarmowych oraz spełnienia  wymagań w zakresie dopuszczalnej zawartości zanieczyszczeń.

 

Poziom zawartości zanieczyszczeń regulują zapisy Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 czerwca 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu. W myśl tych przepisów dopuszczalne stężenia metali ciężkich zostało ustalone dla poszczególnych typów nawozów na następującym poziomie:

 

1. nawozy organiczne i organiczno-mineralne w 1 kg suchej masy nawozu

- chrom (Cr) – 100 mg,
- kadm (Cd) – 5 mg,
- nikiel (Ni) – 60 mg,
- ołów (Pb) – 140 mg,
- rtęć (Hg) – 2 mg.

2. wapno nawozowe w przeliczeniu na 1 kg tlenku wapnia (CaO)

- kadm (Cd) – 8 mg,
- ołów (Pb) – 200 mg.

3. wapno nawozowe zawierające magnez w przeliczeniu na 1 kg sumy tlenku wapnia i tlenku magnezu (CaO + MgO)

- kadm (Cd) – 15 mg,
- ołów (Pb) – 600 mg.

4. pozostałe nawozy mineralne i środki wspomagające uprawę roślin na 1 kg suchej masy nawozu

- arsen (As) – 50 mg,
- kadm (Cd) – 50 mg,
- ołów (Pb) – 140 mg
- rtęć ( Hg) – 2 mg.

 

Ponadto prowadzone są badania biologiczne oferowanych w sprzedaży produktów mające potwierdzić stan sanitarny organicznych i organiczno-mineralnych środków wspomagających uprawę roślin i nawozów. W produktach tych niedopuszczane jest występowanie żywych jaj pasożytów jelitowych Ascaris sp. Trichuris sp. Toxocara sp. oraz bakterii z rodzaju Salmonella.

 

Jednocześnie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy informuje, że nadzór nad jakością nawozów, nawozów oznaczonych znakiem ”NAWÓZ WE”, środków wspomagających uprawę roślin oraz produktów nawozowych UE realizuje w ramach współpracy z Krajową Stacją Chemiczno-Rolniczą, która prowadzi badania laboratoryjne przedmiotowych produktów i dokonuje oceny spełnienia przez nie wymagań jakościowych.


lista aktualności