11 Sierpnia 2023

Kujawsko-Pomorskie Miodowe Lato Drukuj

 

Pani Aleksandra Wanta – Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w dniu 6 sierpnia br. uczestniczyła w dorocznym spotkaniu pszczelarzy pn. Kujawsko-Pomorskie Miodowe Lato - słodkie święto pszczelarzy, pszczelarstwa i miodu. Gospodarzem wydarzenia był Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie - Oddział w Zarzeczewie, który we współpracy z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej zorganizował spotkanie pszczelarzy z Kujaw i Pomorza, Krajny i Mazur oraz Wielkopolski i Mazowsza.

 

Doroczne Święto pszczelarzy w województwie kujawsko-pomorskim zgromadziło ponad 60 wystawców i ok. 6 tys. zwiedzających. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy Oddział we Włocławku również zaprezentował się jako wystawca. Inspektorzy informowali zainteresowanych o warunkach prawidłowego stosowania środków ochrony roślin, w celu zminimalizowania zagrożeń dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska a w szczególności dla owadów zapylających. Pracownicy Inspekcji podkreślali również duże znaczenie współpracy rolników z pszczelarzami.

 

Większość spośród wystawców to hodowcy, pszczelarze, producenci sprzętu pszczelarskiego którzy promowali swoje miody i produkty pochodzenia pszczelego,  produkty pasieczne i apiterapię oraz popularyzowali spożywanie miodu i produktów pasiecznych z zastosowaniem ich w codziennej diecie. Bartnicy prezentowali szeroki wachlarz produktów pszczelich takich jak miody gatunkowe, mleczko, pyłki, pierzgę, wyroby z pszczelego wosku.

 

Podczas targów Kujawsko-Pomorskie Miodowe Lato, których celem jest m. in. propagowanie innowacyjnych rozwiązań w gospodarstwach pasiecznych oraz uświadamianie uczestnikom ogromnej roli owadów zapylających w przyrodzie i ich znaczenia w produkcji żywności, odbyła się konferencja w plenerze pt. „Gospodarka pasieczna – innowacyjna i w zgodzie z naturą”. Wygłoszone wykłady dotyczyły m. in. gospodarki pasiecznej w świetle współczesnych zmian środowiskowych, wpływu pożytecznych mikroorganizmów probiotycznych na kondycję rodzin pszczelich, roślin szczególnie przydatnych do wzbogacenia pastwiska pszczelego. Bardzo interesującym zagadnieniem zaprezentowanym uczestnikom był również temat „Inteligentnych uli” jako wsparcia w naturalnym procesie leczenia pszczół.

otwarcie spotkania
produkty...
stoisko WIORiN
stoisko WIORiN
stoisko WIORiN
Targi
zaproszeni goście