24 Października 2024

Kontrole pod kątem obecności GMO w województwie kujawsko-pomorskim Drukuj

fot1. pozyskanie...
fot2. przygotowanie...
fot3. próbomierz

 

Zgodnie z ramowym stanowiskiem rządu polskiego przyjętym w roku 2008 Rzeczpospolita Polska jest krajem wolnym od upraw GMO. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa mając na celu utrzymanie tego statusu  nadzoruje uprawy kukurydzy, soi i rzepaku na teranie całego kraju. Kontrolę plantacji nasiennych i produkcyjnych wykonują inspektorzy PIORIN w oparciu o określany corocznie  przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Klimatu i Środowiska „Program kontroli upraw GMO”. Nadzór obejmuje kontrolę materiału siewnego znajdującego się w obrocie oraz lustracje plantacji nasiennych i produkcyjnych: kukurydzy, rzepaku jarego i ozimego oraz soi. Sprawdzane są dokumenty pochodzenia roślin oraz pobiera się próby materiału siewnego znajdującego się w obrocie (nasiona) a także próby materiału roślinnego (liście) z plantacji nasiennych i produkcyjnych. Kontrola ma na celu zagwarantować brak zanieczyszczeń GMO w materiale siewnym oraz materiale roślinnym. Pobrane podczas kontroli próbki przesyłane są do Laboratorium Badania GMO Centralnego Laboratorium w Toruniu, gdzie poddawane są badaniom genetycznym.

 

Akty prawne regulujące zasady dotyczące upraw GMO:

  • Ustawa o nasiennictwie z dnia 9 listopada 2012 r.
  • Ustawa o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych z dnia 22 czerwca 2001 r.
  • Ustawa o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa z dnia 13 lutego 2020 r.
  • Rozporządzenie Rady Ministrów „W sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810” z dnia 2 stycznia 2013. Rozporządzenie jest regularnie nowelizowane tak, aby lista zakazanych  odmian uwzględniała aktualizacje wprowadzane we Wspólnotowym Katalogu Odmian Roślin Rolniczych. Stosownie do załącznika rozporządzenia zmienionego z dniem 11 kwietnia 2024 r. (Dz.U.2024.678) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2024 r na liście  widnieje 341 odmian kukurydzy MON 810 , których materiał siewny nie może być stosowany.

 

W bieżącym roku na terenie kujawsko-pomorskiego w ramach kontroli upraw pod kątem GMO pobrano 38 prób z materiału siewnego oraz zaplanowano 171 kontroli plantacji. Z otrzymanych dotychczas wyników badań laboratoryjnych, w żadnym z kontrolowanych przypadków nie stwierdzono modyfikacji genetycznej.


lista aktualności