Integrowana produkcja roślin (IP) Drukuj
Integrowana produkcja roślin (IP) to nowoczesny i rozwijający się system uprawy, który uwzględnia oczekiwania odbiorców w stosunku nie tylko do atrakcyjnie wyglądających owoców, warzyw i innych płodów rolnych, ale również produktów o wysokich walorach jakościowych.
System integrowanej produkcji umożliwia uzyskanie płodów rolnych o najwyższych wartościach biologicznych i odżywczych oraz bezpiecznych dla zdrowia ludzi. Produkty roślinne poddawane są ścisłej kontroli pod kątem pozostałości środków ochrony roślin, nawozów oraz innych substancji niebezpiecznych dla zdrowia.
IP uwzględnia cele ekologiczne takie jak ochronę krajobrazu rolniczego oraz różnorodności biologicznej. Podstawą systemu integrowanej produkcji roślin są prawidłowo dobrane elementy takie jak: poprawny płodozmian i agrotechnika, racjonalne nawożenie oparte na rzeczywistym zapotrzebowaniu roślin oraz stosowanie w uzasadnionych sytuacjach środków ochrony roślin jak najmniej zagrażających zdrowiu ludzi i zwierząt oraz środowisku naturalnemu.
Certyfikat integrowanej produkcji jest dokumentem potwierdzającym, że produkcja roślin zgodna jest z zasadami systemu IP. Posiadanie certyfikatu (IP) wiąże się z wieloma korzyściami, w tym:
- poprawy jakości plonów,
- ochrony środowiska,
- poprawy wizerunku producenta,
- uzyskania dopłaty w ramach ekoschematów.
Urzędem odpowiedzialnym nadzór nad systemem IP jest Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Na mocy upoważnienia wydanego przez właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa działalność w zakresie certyfikacji integrowanej produkcji roślin wykonuje Jednostka Certyfikująca. Jednostka ta ma m.in. za zadanie prowadzenie kontroli producentów IP w zakresie spełnienia wymagań tegoż systemu. Producenci ci winni:
- ukończyć szkolenie w zakresie integrowanej produkcji roślin i posiadać zaświadczenie
o ukończeniu tego szkolenia, - prowadzić produkcję i ochronę roślin według szczegółowych metodyk zatwierdzonych przez Głównego Inspektora i udostępnionych na stronie internetowej administrowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa;
- stosować nawożenie na podstawie faktycznego zapotrzebowania roślin na składniki pokarmowe, określone w szczególności na podstawie analiz gleby lub roślin;
- dokumentować prawidłowo prowadzenie działań związanych z integrowaną produkcją roślin;
- przestrzegać przy produkcji roślin zasad higieniczno-sanitarnych, w szczególności określonych w metodykach;
- przestrzegać przy produkcji roślin wymagań z zakresu ochrony roślin przed organizmami szkodliwymi, w szczególności określonych w metodykach.