07 Lutego 2024

Integrowana Produkcja Roślin Drukuj

Zimowy czas to odpowiedni moment, w którym rolnicy mogą zastanowić się nad opłacalnością swojej produkcji roślinnej, jej optymalizacją, a przede wszystkim rozważyć i dokonać wyboru prowadzenia produkcji roślinnej w sposób konwencjonalny czy prowadzonej systemem Integrowanej Produkcji.

 

Integrowana Produkcja Roślin (IP) jest nowoczesnym systemem jakości żywności, wykorzystującym w sposób zrównoważony postęp techniczny i biologiczny w uprawie, ochronie roślin i nawożeniu. Zwraca szczególną uwagę na środowisko naturalne i zdrowie ludzi. Cały etap przystąpienia do IP wieńczy wydanie certyfikatu IP. Aby jednak uzyskać ten dokument, uprawa powinna być prowadzona zgodnie z wytycznymi.

 

W ramach przystąpienia do Integrowanej Produkcji Roślin producent upraw rolniczych, sadowniczych czy warzywniczych powinien dokonać szczegółowych analiz własnego gospodarstwa, a następnie:

  • sprawdzić na stronie internetowej PIORIN, w wykazie Metodyki Integrowanej Produkcji Roślin czy jest opracowana metodyka dla uprawy, którą chce prowadzić w systemie IP, https://piorin.gov.pl/publikacje/metodyki-ip/
  • zapoznać się z wymaganiami, przedstawionymi w postaci list kontrolnych znajdujących się w metodyce. Wymagania dzielą się na obligatoryjne (wymagają udokumentowania w notatniku), podstawowe, dodatkowe oraz zalecenia
  • zapoznać się z Notatnikiem IP w sprawie dokumentowania działań związanych z Integrowaną Produkcją Roślin
  • ukończyć szkolenie z zakresu Integrowanej Produkcji Roślin - wykaz podmiotów prowadzących szkolenia znajduję się na stronie https://piorin.gov.pl/srodki-ochrony-roslin/rejestry

 

System certyfikacji w Integrowanej Produkcji Roślin prowadzą jednostki certyfikujące, upoważnione przez Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Na stronach PIORiN można znaleźć wykaz upoważnionych podmiotów do wykonywania działalności w zakresie certyfikacji Integrowanej Produkcji Roślin. Jednostek certyfikujących jest obecnie 10 i każdy rolnik może sobie wybrać firmę, z którą chce współpracować.

 

Zamiar stosowania tego systemu zainteresowany producent zgłasza corocznie podmiotowi certyfikującemu, nie później niż 30 dni przed siewem lub sadzeniem, a w przypadku gatunków wieloletnich – do dnia 1 marca każdego roku.

 

Certyfikat poświadczający stosowanie Integrowanej Produkcji Roślin wydaje jednostka certyfikująca, jeżeli producent spełnia stawiane wymagania. Wydawany on jest na okres 12 miesięcy.