26 Marca 2024

Ćma bukszpanowa – rozpoczynamy lustrację bukszpanów! Drukuj

 

Cydalima perspectalis to motyl, nazywany ćmą bukszpanową (albo ćmą azjatycką). Szkodnik ten pochodzi z Azji.

 

W Polsce po raz pierwszy zaobserwowany został w 2012 r. Dorosła postać ćmy bukszpanowej – motyl, wielkości ok 4 cm, nie jest szkodliwa. Motyle składają jaja na spodniej stronie liści roślin bukszpanu, wewnątrz krzewów, z których wylęgają się larwy ćmy bukszpanowej. Są to zielone gąsienice z podłużnymi ciemnymi paskami.

 

Wczesną wiosną gąsienice rozpoczynają żerowanie na młodych, świeżych liściach bukszpanu, powodując znaczne szkody na roślinach. Intensywne żerowanie może powodować zasychanie całych roślin lub ich części. Ich obecności towarzyszą oprzędy jedwabnych nici.

 

W ciągu roku ćma bukszpanowa może mieć nawet cztery pokolenia.

 

Wczesne wykrywanie i podjęte działania mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodnika.

 

Przyjęto, że obserwację bukszpanu pod kątem występowania ćmy bukszpanowej prowadzimy już od kwietnia i kontynuujemy aż do września. Jednak z uwagi na wystąpienie stosunkowo wysokich temperatur w bieżącym roku, pierwsze objawy żerowania gąsienic zaobserwowano już na początku marca.

 

W celu ochrony bukszpanu przed ćmą bukszpanową należy systematycznie doglądać nasze rośliny. Taką inspekcję przeprowadzamy kilka razy w miesiącu.

Znane są różne środki zwalczania ćmy bukszpanowej, jak np. ręczne wyłapywanie gąsienic, strząsanie ćmy z bukszpanów, stosowanie pułapek feromonowych do odławiania samców ćmy, biopreparatów czy zabiegi środkami ochrony roślin.

 

Pamiętajmy! Wczesne zaobserwowanie obecności ćmy bukszpanowej może ocalić bukszpan przed całkowitym obumarciem.

 

gąsienica fot....
jaja fot. m.zurek
motyl źródło EPPO...