Badania skuteczności działania środków ochrony roślin Drukuj
Wprowadzanie do obrotu i stosowania środków ochrony roślin jest ściśle określone przepisami prawa i wymaga wcześniejszego przeprowadzenia doświadczeń, testów i badań dot. ich skuteczności działania, wpływu na zdrowie człowieka oraz środowisko.
Prowadzenie badań skuteczności działania środka ochrony roślin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej możliwe jest wyłącznie przez podmioty upoważnione przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Badania takie powinny być prowadzone zgodnie z wymaganiami dobrej praktyki doświadczalnej (GEP) zgodnej z zaleceniami znajdującymi się w wytycznych Europejskiej i Śródziemnomorskiej Organizacji Ochrony Roślin (EPPO) nr 181 i 152. Powyższe zalecenia określają sposób organizacji badań, ich planowanie, przeprowadzanie i ocenę, dokumentowanie a także interpretację wyników w celu uzyskania porównywalnych i miarodajnych rezultatów. Zapewnienie wysokiej jakości i jednolitości badań stanowi podstawę do wzajemnego uznawania uzyskanych wyników przy rejestracji środków ochrony roślin w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Nadzór nad podmiotami upoważnionymi do prowadzenia badań skuteczności działania środka ochrony roślin jak również kontrolę w zakresie spełnienia wymagań dobrej praktyki doświadczalnej w rozumieniu art. 3 pkt 20 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) NR 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczącego wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylającego dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG (Dz. Urz. UE L 309 z 24.11.2009, str. 1 z późn. zm.) sprawowany jest przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego swoje siedziby ma 6 jednostek organizacyjnych, które uzyskały upoważnienie Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa do prowadzenia badań skuteczności działania środków ochrony roślin.
W ramach nadzoru pracownicy WIORiN w Bydgoszczy przeprowadzają w ciągu roku około 15 kontroli upoważnionych jednostek w zakresie właściwego prowadzenia badań lub w zakresie prawidłowości sporządzania sprawozdań z wykonanych badań.