Automatyczny próbobierz glebowy – innowacje w Inspekcji Drukuj
W ramach realizowania strategii innowacji, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy wdraża projekt pn. „Automatyczny próbobierz glebowy zamontowany na pojeździe mechanicznym wspierający kontrole fitosanitarne”.
W dniu 9 października br. przeprowadzono praktyczne szkolenie dla pracowników Inspektoratu z obsługi automatycznego próbobierza zamontowanego na samochodzie pickup podczas którego zapoznali się nie tylko z jego działaniem, ale również z procedurą czyszczenia i dezynfekcji.
Automatyczny próbobierz zostanie wykorzystany do pobierania prób gleby do badań pod kątem występowania agrofagów kwarantannowych (Globodera rostochiensis, Globodera pallida oraz Synchytrium endobioticum) z pól przeznaczonych pod uprawę bulw ziemniaka.
Każdego roku inspektorzy WIORiN w Bydgoszczy pobierają próby gleby do badań fitosanitarnych z powierzchni około 1000 ha. Zastosowanie automatycznego próbobierza przyczyni się do poprawy warunków pracy inspektorów, ograniczenia wysiłku fizycznego podczas pobierania prób, skrócenia czasu kontroli, zwiększenia precyzyjności a tym samym skuteczności próbobrania oraz umożliwi pracę inspektorom wykonywanie pracy niezależnie od warunków atmosferycznych
Biorąc pod uwagę areał uprawy oraz średnią wielkość plantacji ziemniaków w obrębie województwa kujawsko-pomorskiego, w pierwszej kolejności automatyczny próbobierz glebowy będzie wykorzystywany przez inspektorów do pobierania prób na terenie powiatów: chełmińskiego, lipnowskiego, nakielskiego, tucholskiego, sępoleńskiego toruńskiego, świeckiego i żnińskiego.