Wywozisz rośliny lub towary pochodzenia roślinnego do państw trzecich - pamiętaj o uzyskaniu świadectwa fitosanitarnego Drukuj
Podmioty zainteresowane wywozem określonych roślin lub produktów roślinnych do państw poza Unią Europejską powinny wejść w kontakt z jednostkami wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa (WIORIN). Na terenie woj. dolnośląskiego swoje siedziby mają 23 Oddziały WIORiN we Wrocławiu, które realizują zadania związane m.in. z wydawaniem świadectw fitosanitarnych dla towarów roślinnych przeznaczonych na eksport (ŚF). Wniosek o wydanie takiego świadectwa należy złożyć do Oddziału właściwego dla miejsca prowadzenia uprawy, wytwarzania, składowania lub łączenia roślin, produktów roślinnych, przedmiotów eksportowanych. Zdarzają się przypadki, że eksporterzy zapominają o wymaganiach fitosanitarnych (nie wchodzą w kontakt z WIORiN) i rośliny zostają zatrzymane na granicy w związku z brakiem wymaganych dokumentów lub użyciem niewłaściwych opakowań drewnianych.
Należy pamiętać, że określone rośliny lub produkty roślinne muszą spełniać wymagania importowe państwa, do którego są wysyłane. Informacje na temat przepisów fitosanitarnych państw trzecich dostępne są na stronie internetowej pod adresem www.piorin.gov.pl i bezpośrednio w jednostkach Inspekcji. Eksporterzy muszą tez uwzględnić w planowanym eksporcie użycie właściwych opakowań . W przypadku opakowań drewnianych (palet, skrzyń itp.), powinny one spełniać wymagania w zakresie właściwego oznakowania, zgodnego z Międzynarodowym Standardem dla Środków Fitosanitarnych nr 15. Spełnienie tego wymogu potwierdza się poprzez umieszczenie na opakowaniach drewnianych specjalnego znaku z numerem zatwierdzonego zakładu wykonującego zabieg.
O wydanie świadectwa może wnioskować podmiot profesjonalny zarejestrowany w urzędowym rejestrze podmiotów profesjonalnych lub osoba, która nie jest podmiotem profesjonalnym i wywozi produkty wyłącznie w celach niezarobkowych. Wniosek należy złożyć odpowiednio wcześniej przed planowaną wysyłką, w terminie, który umożliwi wykonanie czynności kontrolnych (ewentualnie wymaganych badań laboratoryjnych) i wydanie świadectwa fitosanitarnego.
Z terenu woj. dolnośląskiego eksportowanych jest do państw trzecich (czasem bardzo odległych i egzotycznych) wiele ciekawych towarów. Należy do nich np. fornir, który jest materiałem drewnopochodnym uzyskiwanym z różnych gatunków drewna - np. topolowego, i lipowego. Proces jego produkcji wymaga zastosowania specjalistycznych maszyn, które wycinają z odpowiednio przygotowanych kłód drewna cienkie arkusze forniru. Materiał ten jest odporny na różnego rodzaju czynniki środowiskowe i znajduje zastosowanie w przemyśle meblarskim i samochodowym. Są kraje, takie jak np. Chiny, które wymagają dla tego towaru uzyskania świadectwa fitosanitarnego.
Podmioty zainteresowane eksportem towarów pochodzenia roślinnego, powinny złożyć do Oddziału WIORiN wymagane dokumenty, tj. wniosek o wydanie świadectwa fitosanitarnego, zlecenie na przeprowadzenie kontroli fitosanitarnej, pozwolenie importowego lub jego kopię (jeżeli takie pozwolenie jest wymagane przez państwo trzecie) i dowód zapłaty opłaty skarbowej za wydanie świadectwa fitosanitarnego (wysokość opłaty-20 zł).
Po sprawdzeniu przepisów kraju importera i złożonych dokumentów pod względem formalnym, inspektorzy przystępują do czynności kontrolnych w miejscu składowania towaru. W przypadku towarów o niewielkim ryzyku fitosanitarnym przeprowadzają ocenę wizualną przesyłki oraz jeśli wymagają tego przepisy kraju importera lub zdrowotność towaru budzi wątpliwości - pobierają próbki do badań laboratoryjnych. Eksporter jest zobowiązany do przedstawienia towaru do kontroli w warunkach umożliwiających właściwe jej przeprowadzenie, tj. ocenę całej przygotowanej partii towaru pod kątem obecności agrofagów kwarantannowych kraju importującego, w tym m.in. sprawdzenie oznakowania. Warunki te muszą być ponadto bezpieczne dla kontrolujących inspektorów. W trakcie kontroli inspektorzy sprawdzają także czy opakowania, na których eksporter umieści towar do wysyłki, oznakowane są zgodnie ze Standardem dla Środków Fitosanitarnych nr 15.
Z czynności kontrolnych sporządzany jest protokół kontroli, który stanowi podstawę do wystawienia przez upoważnionego inspektora świadectwa fitosanitarnego.
Wykonanie czynności urzędowych w celu wydania fitosanitarnego świadectwa eksportowego podlega opłacie (za każdą rozpoczętą godzinę pracy inspektora pobierana jest opłata w wysokości 55 zł). W końcowym etapie eksporter otrzymuje rachunek za wykonane czynności i wystawione świadectwo fitosanitarne, które powinno być wydane niezwłocznie po stwierdzeniu w wyniku kontroli urzędowej, że rośliny, produkty roślinne lub inne przedmioty spełniają wymagania importowe państwa trzeciego.