04 Sierpnia 2023

Wspólne kontrole inspektorów „nasiennych” i „fitosanitarnych” Drukuj

inspektor ubrany w kombinezzon ochronny na plantacji konopi
ocena polowa konopi
Inspektor przeprowadzający kontrolę na obecność Orobanche
kontrola...
inspektorzy na plantacji konopi w trakcie oglądania roślin
wspólna kontrola...

Na terenie woj. dolnośląskiego znajdują się plantacje nasienne konopi (Cannabis sativa), z których planowane jest pozyskanie nasion na eksport do Argentyny. Konopie są wykorzystywane m.in. jako surowiec do pozyskiwania włókna, produkcji oleju konopnego i karmy dla ptaków.

W związku z tym inspektorzy Oddziału w Ząbkowicach Śl. przeprowadzili łączone kontrole w zakresie spełnienia wymagań nasiennych i fitosanitarnych. W ramach przygotowań do kontroli zgromadzili dokumentację i sprzęt niezbędny do realizacji zaplanowanych działań, tj. m.in. urzędowy opis odmian, arkusz oceny polowej, miarki, lupy i inne niezbędne akcesoria oraz zapoznali się szczegółowo z instrukcją dla kwalifikatorów polowych i wytycznymi dotyczącymi argentyńskich wymagań fitosanitarnych dla ww. materiału siewnego.

Lustracja roślin została przeprowadzona po wykształceniu osobników dwupiennych, ale przed rozpoczęciem kwitnienia osobników męskich, czyli płaskoni. W trakcie oceny polowej kwalifikator zwracał uwagę na stan ogólny plantacji, jej wielkość, izolację przestrzenną,  przedplon, wyrównanie i rozwój roślin, wylegnięcia, zachwaszczenie, występowanie chorób i szkodników, obecność roślin nietypowych oraz innych gatunków uprawnych. Kwalifikator sprawdził także, czy producent posiada etykiety partii materiału siewnego użytego do założenia plantacji.

Uwzględniając argentyńskie wymagania fitosanitarne, plantacja ww. konopi została w szczególności skontrolowana przez inspektora upoważnionego do wydawania świadectw fitosanitarnych, pod kątem obecności organizmu szkodliwego - zarazy Orobanche spp. Inspektor poszukiwał tego agrofaga na jednostkach kwalifikacyjnych wyznaczonych przez kwalifikatora urzędowego, zwracając w szczególności uwagę na obecność roślin cechujących się słabym wzrostem i nieprawidłowym rozwojem. Przeprowadzona lustracja nie wykazała obecności  roślin z rodzaju Orobanche spp. oraz objawów ich występowania.

W wyniku przeprowadzonych kontroli plantacje zostały zakwalifikowane do dalszej – drugiej, a zarazem ostatniej oceny polowej, która nastąpi za ok. 3 tygodnie. Kontrola zakończyła się wypełnieniem arkuszy oceny polowej oraz sporządzeniem protokołów kontroli.


lista aktualności