20 Października 2023

WIORiN we Wrocławiu przypomina o zasadach przemieszczania polskich ziemniaków do innych państw Unii Drukuj

Podstawowym warunkiem jaki należy spełnić, aby przemieścić polskie ziemniaki do innych krajów UE, jest zagwarantowanie, że pochodzą one od profesjonalnych producentów i dystrybutorów wpisanych do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych (URPP). Ponadto partia ziemniaków przeznaczona do wywozu musi być wolna od agrofagów kwarantannowych dla Unii i spełniać ustalone dla tych agrofagów wymagania.

Zniesiony został wymów badania wszystkich pozostałych partii ziemniaków pochodzących z danego gospodarstwa (poza partią przeznaczoną do wysyłki) na obecność bakterii Clavibacter sepedonicus (Cs). Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami,  dokumentem potwierdzającym, że przemieszczane bulwy ziemniaka są wolne od ww. bakterii jest paszport roślin, który zastąpił wydawane w poprzednich latach zaświadczenia. O wydanie paszportu wnioskuje podmiot zainteresowany wywozem ziemniaków do Oddziału Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Aktualnie paszporty dla bulw ziemniaka wydawane są tylko przez PIORIN. Warunkiem ich otrzymania jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych partii przeznaczonej do wywozu na obecność bakterii Cs i uzyskanie negatywnego wyniku badania lub potwierdzenie, że ziemniaki pochodzą z miejsca produkcji zarejestrowanego i oficjalnie uznanego przez WIORiN za wolne od bakterii Cs. Należy pamiętać, że do wysyłki mogą być przeznaczone tylko jednolite partie – a więc jedna odmiana, pochodząca z jednego miejsca uprawy (pola). Jeśli przemieszczanie ziemniaków odbywa się w opakowaniach, to przesyłka do kontroli fitosanitarnej powinna być przedstawiona w  tych opakowaniach.

Inspektorzy WIORiN przeprowadzają wnikliwą ocenę przesyłki ziemniaków przygotowanej do wysyłki, w ramach której oceniają jednolitość i jakość partii, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowotności bulw. Poszukują objawów występowania chorób i żerowania szkodników oraz pobierają próby bulw do badań laboratoryjnych na obecność bakterii kwarantannowych. Wielkość pobieranej próby to 200 bulw z każdej partii do 25 t (w przypadku pobierania próby z ziemniaków wykopanych/składowanych). Jeśli próba jest pobierana z uprawy rosnącej, jest to 1 próba o wielkości 200 bulw z danego pola o powierzchni mniejszej lub równej 0,5 ha.

W przypadku, gdy o wydanie paszportów roślin dla wywożonych ziemniaków wnioskuje dystrybutor musi pamiętać o tym, że najlepiej zgłaszać partie ziemniaków do badań bezpośrednio w gospodarstwie ich producenta. W razie wykrycia w bulwach bakterii Cs działania kwarantannowe będą ograniczone do miejsca produkcji bulw.

 


lista aktualności