07 Maja 2024

Posiedzenie Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej powiatu Trzebnickiego i Milickiego Drukuj

Uczestnicy posiedzenia Rady siedzący przy stole konferencyjnym
Posiedzenie Rady...

30 kwietnia br. w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Trzebnickiego i Milickiego. Spotkaniu przewodniczyli: p. Ryszard Borys-Prezes DIR we Wrocławiu, p. Henryk Kowalik-Przewodniczący Rady Powiatowej Powiatu Trzebnickiego oraz p. Zdzisław Kanas-Przewodniczący Rady Powiatowej Powiatu Milickiego. Wśród zaproszonych gości był przedstawiciel WIORiN we Wrocławiu p. Dominik Byrski kierownik Oddziału w Trzebnicy oraz przedstawiciele Powiatowego Zespołu Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Trzebnicy, Powiatowy lekarz weterynarii w Trzebnicy, delegaci DIR powiatu trzebnickiego i milickiego oraz zaproszeni rolnicy z obydwu powiatów.

Pan Dominik Byrski w swoim wystąpieniu przypomniał zasady bezpiecznego wykonywania zabiegów środkami ochrony roślin, w aspekcie ochrony pszczół i innych zapylaczy. Poinformował również o konieczności posiadania przez producentów rolnych aktualnych zaświadczeń o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin oraz zaświadczeń potwierdzających sprawność techniczną sprzętu przeznaczonego do wykonywania zabiegów ochrony roślin. Zwrócił również uwagę na aktualne przepisy dotyczące produkcji oraz wprowadzania do obrotu podłoży do upraw. Kierownik Oddziału w Trzebnicy przedstawił zagadnienia z zakresu zdrowia roślin, w tym przypomniał obowiązujące przepisy w zakresie rejestracji podmiotów zajmujących się uprawą ziemniaków w urzędowym rejestrze podmiotów profesjonalnych (URPP) prowadzonym przez wojewódzkiego inspektora i podkreślił, że z obowiązku wpisu zwolnione są tylko podmioty, które uprawiają ziemniaki inne niż sadzeniaki na powierzchni do 1,5 ha i nie wyprowadzają wyprodukowanych przez siebie ziemniaków z gospodarstwa. Natomiast wszyscy inni rolnicy, wyprowadzający wyprodukowane przez siebie ziemniaki, bez względu na powierzchnię na jakiej były one uprawiane, powinni być wpisani do URPP. Każdy z uczestników spotkania otrzymał ulotki informacyjne. 

Dużym zainteresowaniem jak co roku cieszył się temat dotyczący wdrażania technik teledetekcji i wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych w codziennej pracy inspektorów WIORiN we Wrocławiu m.in. podczas lustracji plantacji nasiennych, lustracji brzegów rzeki i sąsiadujących pól uprawnych pod kątem występowania roślin żywicielskich bakterii Ralstonia solanacearum oraz zgłoszeń zniesienia środków ochrony roślin na uprawy niebędące celem zabiegu.


lista aktualności