PESTY „pobiera” próbki materiału siewnego. Drukuj
Maskotka PESTY z urokliwego Dzierżoniowa wyruszyła w dalszą „podróż”, tym razem dotarła do Kondratowic, gdzie wspólnie z Inspektorami dojechała służbowym samochodem. Bardzo szybko „odnalazła” duży magazyn, w którym miała okazje zobaczyć, jak Inspektorzy identyfikują partie materiału siewnego kukurydzy do oceny okresowej i jak przebiega proces pobierania próbek tego materiału. PESTY „przyglądała się” jak inspektorzy pobierali próbki pierwotne nasion z użyciem próbobierza Nobbego z opakowań jednostkowych materiałów siewnego, a następnie z zainteresowaniem „uczestniczyła” w wydzielaniu próbek średnich i duplikatów. „Pomagała” Inspektorom w pakowaniu, oznaczaniu i zabezpieczaniu pobranych próbek oraz sporządzaniu protokołu pobrania prób materiału siewnego roślin rolniczych.
O konieczności przeprowadzenia oceny okresowej materiału siewnego musi pamiętać prowadzący obrót. Próby do oceny okresowej mogą pobrać akredytowani próbobiorcy lub próbobiorcy urzędowi, po uprzednim złożeniu wniosku przez firmę prowadzącą obrót do Wojewódzkiego Inspektora.
PESTY dowiedziała się także o tym, że nasiona, które nie zostały sprzedane podlegają okresowej ocenie laboratoryjnej co najmniej w zakresie zdolności kiełkowania po upływie 12 miesięcy. Termin, o którym mowa jest liczony od dnia zabezpieczenia opakowania, wskazanego na etykiecie materiału siewnego, albo od dnia pobrania próby materiału siewnego do okresowej oceny laboratoryjnej, wskazanego w protokole pobrania prób materiału siewnego.
*PESTY (ang. pest – agrofag, szkodnik) jest bohaterem drugiej edycji kampanii #PlantHealth4Life, której organizatorem jest Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Komisja Europejska.
Więcej informacji na temat kampanii:
https://www.gov.pl/web/piorin/startujemy-po-zdrowe-rosliny
https://www.efsa.europa.eu/pl/plh4l