01 Lipca 2024

Monitoring Bactericera cockerelli Drukuj

Inspektorzy zawieszający zółtą tablicę lepową w tunelu foliowym
montaż żółtej...

Bactericera cockerelii jest pluskwiakiem równoskrzydłym z rodziny bolanicowatych (Triozidae), podlegającym w Unii Europejskiej obowiązkowi zwalczania. Osobniki  dorosłe dorastają do długości ciała ok. 2,5–3 mm. Szkodnik ten atakuje ziemniaka, pomidory i paprykę powodując opóźniony wzrost, chlorozę i plamistość młodych liści oraz  zwijanie się ich ku górze. Wskutek jego żerowania na roślinach ziemniaka powstają bulwy powietrzne, a rośliny pomidora wytwarzają liczne, małe i niskiej jakości owoce.

Duża szkodliwość B.cockerelii dla ww. upraw wynika także z faktu, że jest ona wektorem  bakterii Candidatus Liberibacter solanacearum, która powoduje chorobę bulw ziemniaka zwaną „zebrowatością chipsów”. Bakteria może wywoływać duże szkody gospodarcze w uprawie ziemniaków. Porażone przez tę bakterię bulwy ulegają przebarwieniom, które stają się najbardziej widoczne podczas smażenia, co powoduje, że nie nadają się do przerobu na chipsy lub frytki.

Inspektorzy Oddziału w Zgorzelcu prowadzą działania poszukiwawcze tego szkodnika w ramach unijnego  Programu Single Market Programme (Program SMP). Celem prowadzenia monitoringu jest wykrycie potencjalnych ognisk występowania gatunku w naszym kraju. Działania te mają określić status i miejsce występowania szkodnika lub wykluczyć jego obecność. Są one prowadzone z wykorzystaniem żółtych tablic lepowych, które są wystawiane w uprawach roślin żywicielskich pod osłonami. Lokalizacje pułapek do odłowu agrofaga typowane są na podstawie analizy ryzyka. Zwiększona możliwość przeniknięcia  owadów jest na plantacjach zakładanych z materiału rozmnożeniowego pochodzącego z innych państw lub zakładanych w pobliżu miejsc składowania owoców, które mogą być źródłem agrofaga. Monitoring z użyciem pułapki lepowej  Inspektorzy rozpoczęli na początku czerwca i będzie on kontynuowany z częstotliwością  co 2 tygodnie, do września. Ocena żółtej tablicy lepowej obejmuje ocenę tablicy oraz ocenę wizualną roślin rosnących wokół tej tablicy. W przypadku podejrzenia przez Inspektorów występowania agrofaga, żółta tablica lepowa z odłowionymi owadami jest przekazywana do laboratorium PIORiN, gdzie wykonywana jest identyfikacja owadów.


lista aktualności