08 Sierpnia 2024

Kontrole upraw pod kątem obecności GMO. Drukuj

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa we Wrocławiu wykonuje m.in. zadania związane z kontrolą upraw pod kątem obecności GMO. Są one przeprowadzane na podstawie zapisów ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych (Dz.U z 2022 r. poz. 546).

Kontrole upraw pod kątem obecności GMO są kontrolami urzędowymi. Przedmiot i zakres kontroli, a także maksymalne liczby tych kontroli są określone w Programie kontroli upraw GMO opracowanym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Klimatu i Środowiska.

W województwie dolnośląskim kontrole realizowane są poprzez: kontrole materiału siewnego i kontrole plantacji nasiennych. Kontrole upraw zgodnie z ww. Programem kontroli, obejmują następujące podmioty: przedsiębiorców i rolników wpisanych do ewidencji oraz podmioty prowadzące plantacje nasienne.

Ogółem w 2024 roku w województwie dolnośląskim zostanie pobranych 36 prób materiału siewnego w obrocie oraz 164 próby na plantacjach nasiennych kukurydzy, rzepaku jarego i ozimego oraz soi.

W lipcu br. Inspektorzy Oddziału w Oławie przeprowadzili kontrole upraw na plantacjach nasiennych kukurydzy na obecność organizmów zmodyfikowanych genetycznie. Z każdej kontrolowanej plantacji Inspektorzy pobrali wycinakiem rymarskim 100 prób (100 krążków o wielkości 20 mm) w dwóch egzemplarzach ze 100 pobranych liści. Pobrane próby materiału roślinnego wraz z żelem krzemionkowym zostały zapakowane w woreczki strunowe, oznakowane etykietami i przekazane do badań do Centralnego Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Toruniu Laboratorium Badania GMO.

Dotychczas w województwie dolnośląskim nie stwierdzono modyfikacji genetycznej w żadnej z badanych prób materiału roślinnego i nasiennego.


lista aktualności