04 Maja 2023

Kontrola w zakresie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin Drukuj

Kontrolujący  oraz pracownicy badający sprzęt podczas oględzin opryskiwacza
Kontrolujący oraz...
Na zdjęciu widoczny stół rowkowy przygotowany do pracy, a  wtle opryskiwacz, który będzie badany
Na zdjęciu widoczny...
Na zdjęciu pracownik PIORiN podczas kontroli poziomu cieczy w menzurach
Pracownik PIORiN...
Opryskiwacz z naklejonym znakiem kontrolnym
Opryskiwacz z...
Kontrolujący pracownik PIORiN podczas sporządzania protokołu kontroli
Kontrolujący...

Jednym z kluczowych elementów warunkujących prawidłowość wykonania zabiegu chemicznej ochrony roślin oraz bezpieczeństwa takiego zabiegu jest sprawny technicznie sprzęt do stosowania środków ochrony roślin.

Mając na uwadze powyższe na każdym posiadaczu sprzętu do aplikacji środków ochrony roślin ciąży obowiązek przeprowadzania okresowych badań potwierdzających jego sprawność techniczną.

 

Obowiązkowym badaniom podlegają: 

  1. opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne polowe;
  2. opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne sadownicze;
  3. opryskiwacze wyposażone w belkę opryskową montowane na pojazdach kolejowych;
  4. sprzęt przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin montowany na pojazdach kolejowych;
  5. urządzenia przeznaczone do zaprawiania nasion, inne niż przemysłowe; 
  6. instalacje przeznaczone do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku lub zamgławiania w szklarniach lub tunelach foliowych; 
  7. sprzęt samobieżny lub ciągnikowy przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin w formie granulatu;
  8. sprzęt agrolotniczy;
  9. sprzęt przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku, inny niż wymieniony nie będący opryskiwaczem ręcznym lub plecakowym, którego pojemność zbiornika przekracza 30 litrów.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w ramach swoich kompetencji sprawuje kontrolę nad prowadzeniem działalności w zakresie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin.

Na terenie powiatu legnickiego obecnie działa aktywnie dwóch przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin.

Dnia 25 kwietnia 2023 r. pracownicy Oddziału w Legnicy WIORiN we Wrocławiu przeprowadzili kontrolę podczas wykonywania przez przedsiębiorcę badania opryskiwacza, w jednym z gospodarstw. Opryskiwacz udostępniony do badania był czysty, a jego zbiornik do połowy był wypełniony czystą wodą. Badanie przeprowadzono przy dodatniej temperaturze ok. 11°C, przy braku opadów atmosferycznych. Miejsce, w którym wykonywano badanie jest miejscem przystosowanym do mycia opryskiwaczy i czyszczenia innych maszyn rolniczych. Miejsce, w którym wykonywane było badanie sprawności technicznej nie było zadaszone, ale osłonięte od wiatru i umożliwiające wykonanie badania w sposób prawidłowy.

Przeprowadzone badanie wykonano wykorzystując: prasę kontrolną do badania manometru opryskiwacza, manometr wzorcowy, wiatromierz, taśmę mierniczą, stoper i kalkulator, ręczny stół rowkowy RSR-0300/03 o szerokości 3000 mm, szerokości profilu probierczego 100 mm, głębokości profilu probierczego 80 mm, długości profilu probierczego 1500 mm [spełniający wymagania zawarte w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 grudnia 2013 r. w sprawie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 775)].

Przebieg badania został opisany w protokole badania technicznego, który zawiera wszystkie wymagane informacje wyszczególnione w ww. rozporządzeniu, w tym m.in. określenie typu, rodzaju i nazwy sprzętu, wskazanie szerokości belki polowej opryskiwacza, numer seryjny/numer ewidencyjny sprzętu, nazwę producenta sprzętu i rok jego produkcji, datę przeprowadzenia badania, wyszczególnienie części i urządzeń objętych badaniem, wynik badania oraz podpis osoby przeprowadzającej badanie.

Protokół badania technicznego jest dokumentem potwierdzającym przeprowadzenie badania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin i jest sporządzany w 2 egzemplarzach, z których jeden wydaje się posiadaczowi sprzętu. Sprzęt przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin, którego wynik badania sprawności technicznej jest pozytywny oznacza się znakiem kontrolnym naklejanym na zbiornik opryskiwacza.

Jednostka wykonująca badania techniczne opryskiwaczy zauważyła zwiększone zainteresowanie posiadaczy sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin przeprowadzaniem takiego badania, co może być związane z tym, iż w dniu 15 marca 2023 r. weszła w życie ustawa o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 z dnia 8 lutego 2023 r., (Dz. U. z 2023 r. poz. 412), która m.in. przywraca z dniem 4 maja 2023 r. obowiązek posiadania aktualnego badania technicznego sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin.

Przypominamy:

  • Pierwsze badanie nowego sprzętu należy wykonać nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego nabycia.
  • Badania opryskiwaczy polowych i sadowniczych należy wykonywać co 3 lata.
  • Szkolenia w zakresie środków ochrony roślin należy odbywać co 5 lat.