Inspektorzy Oddziału w Lubinie kontrolują rośliny akwariowe. Drukuj
Jednym z zadań wykonywanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa we Wrocławiu są kontrole podmiotów profesjonalnych upoważnionych do wydawania paszportów roślin. Wśród tej grupy są także podmioty zajmujące się produkcją i sprzedażą roślin przeznaczonych do uprawy w akwariach. Niektóre z gatunków tych roślin mogą być także atakowane przez agrofagi kwarantannowe takie jak nicienie z rodzaju Hirschmanniella spp. Do kwarantannowych gatunków nie należą: Hirschmanniella behningi, Hirschmanniella gracilis, Hirschmanniella halophila, Hirschmanniella loofi i Hirschmanniella zostericola. Szkodnik jest wykrywany na roślinach akwariowych importowanych między innymi z Singapuru i Tajlandii. W krajach UE gatunek podlega obowiązkowi zwalczania. Wykrycie szkodnika nie jest łatwe, gdyż początkowo może on nie dawać na roślinach żadnych widocznych objawów porażenia. W przypadku licznego występowania można zaobserwować brązowe skorkowacenia na korzeniach roślin powstałe w wyniku jego żerowania, a osłabiony korzeń powoduje słabszy wzrost części nadziemnej rośliny. Każdy akwarysta powinien kupować rośliny ze znanego źródła, co umożliwia ustalenie miejsca ich pochodzenia. Należy pamiętać, że w przypadku zakupu roślin akwariowych przez internet powinny one pochodzić od podmiotów wpisanych do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych prowadzonego przez Wojewódzkiego Inspektora i być zaopatrzone w paszporty roślin. Gwarantuje to, że rośliny te były wyprodukowane pod nadzorem Inspekcji, a ich producenci podlegali corocznym kontrolom przez inspektorów WIORiN w zakresie spełnienia wymogów w zakresie zdrowia roślin. W trakcie kontroli inspektorzy dokonują weryfikacji prowadzonych przez podmioty ocen zdrowotności oraz przeprowadzają ocenę wizualną wybranych roślin akwariowych oferowanych do sprzedaży. W przypadku stwierdzenia podejrzenia występowania agrofaga kwarantannowego inspektorzy pobierają próbki roślin do badań laboratoryjnych.
Każdy podmiot upoważniony do wydawania paszportów roślin musi posiadać wiedzę w zakresie chorób i szkodników, które mogą wystąpić na oferowanych przez niego do sprzedaży roślinach oraz jest zobowiązany prowadzić rejestr zakupionych i sprzedanych roślin, a także rejestr przeprowadzonych obserwacji w zakresie zdrowia roślin.
Producenci roślin akwariowych powinni w szczególności obserwować rośliny pochodzące z importu, które mogą stanowić źródło wyżej wymienionego szkodnika. Nicienie z rodzaju Hirschmanniella spp. do rozwoju potrzebują wyższych temperatur, są więc zagrożeniem dla roślin uprawianych w akwariach z podgrzewaną wodą.
Drugim agrofagiem kwarantannowym, który związany jest z roślinami akwariowymi, są ślimaki z rodzaju Pomacea, które do swojego rozwoju także potrzebują ciepłej wody. Naturalnym miejscem ich występowania jest Ameryka Południowa oraz wyspy Morza Karaibskiego. Ślimaki te posiadają urokliwe muszle, co czyni je atrakcyjnymi w oczach akwarystów. Należy jednak pamiętać, że są to agrofagi kwarantannowe. Podlegają obowiązkowi zwalczania, a ich import do Polski, przetrzymywanie rozmnażanie i hodowla są zabronione. Gatunki tych ślimaków mogą ze względu na zmieniające się warunki klimatyczne stwarzać zagrożenie dla rodzimych zbiorników wodnych. Inspektorzy w trakcie kontroli prowadzonych w miejscach produkcji i dystrybucji roślin akwariowych informują podmioty o zagrożeniach ze strony agrofagów i uczulają na ewentualne skutki ich rozprzestrzeniania w środowisku naturalnym. Osoby kupujące rośliny akwariowe powinny zwrócić uwagę czy są one wolne od złóż jaj tych ślimaków i osobników dorosłych.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń co do obecności wyżej opisanych agrofagów należy poinformować o tym fakcie najbliższy oddział PIORiN.