12 Sierpnia 2024

Cis pospolity w Henrykowie Lubańskim pod okiem inspektorów WIORiN we Wrocławiu Drukuj

Tablica informacyjna - drzewo cis Henryk
Tablica...
Ocena wizualna pod kątem występowania agrofagów kwarantannowych
Pracownik Inspekcji...

Na terenie woj. dolnośląskiego można zobaczyć wiele zabytków i pomników przyrody, w tym najstarsze w Polsce drzewo - cis pospolity (Taxus baccata) w Henrykowie Lubańskim. Wg szacunków dendrologów drzewo może mieć wiek między 1250-1500 lat. Cisy są cenione ze względu na ich twarde, elastyczne i bardzo trwałe drewno. W przeciwieństwie do innych drzew iglastych cis nie tworzy szyszek. Należy on do gatunków trujących, toksyn nie zawiera jedynie mięsista czerwona osnówka, w której znajduje się również trujące nasionko.

W czerwcu 2014 roku stan zabytkowego cisa zaczął się pogarszać w związku z czym rozpoczęto prace związane z ochroną drzewa przed szkodnikami, a w następnych latach zamontowano m.in systemy nawadniające, zamgławiające i ocieniające. W 2017 roku uchwałą Rady Gminy Lubań cisowi nadano imię „Henryk” w celu upamiętnienia Henryka I Jaworskiego, księcia jaworsko-świdnickiego.

Drzewo to jest także „pod fachowym okiem” inspektorów WIORiN we Wrocławiu Oddziału w Lubaniu. Przeprowadzili oni kontrolę fitosanitarną okazu pod kątem występowania agrofagów kwarantannowych, w tym grzyba Phytophora ramorum (izolaty spoza UE), który na cisie może powodować zamieranie igieł na młodych pędach. W wyniku przeprowadzonej oceny wizualnej Inspektorzy nie stwierdzili obecności żadnych agrofagów i mamy nadzieję, że drzewo będzie jeszcze długo cieszyć oko turystów i okolicznych mieszkańców.


lista aktualności