28 Grudnia 2023

Chcesz handlować środkami ochrony roślin przez Internet? Musisz spełnić wymagania wynikające z przepisów prawa Drukuj

Zgodnie z definicją z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. wprowadzanie do obrotu oznacza posiadanie do celów sprzedaży we Wspólnocie, w tym oferowanie do sprzedaży lub innej formy przekazania, za opłatą lub bezpłatnie, oraz sprzedaż, dystrybucję i inne formy przekazania, z wyjątkiem zwrotu poprzedniemu sprzedawcy. Oznacza to, że już samo oferowanie środków ochrony roślin przez internet wymaga spełnienia wszystkich obowiązków nałożonych na przedsiębiorcę wynikających z aktualnych przepisów prawa.

Jednym z obowiązków nałożonych na przedsiębiorcę jest m. in. posiadanie wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu lub konfekcjonowania tych środków. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo Przedsiębiorców, sprzedaż środków ochrony roślin jest działalnością regulowaną i wymaga wpisu do ww. rejestru przedsiębiorców.

Innym ważnym obowiązkiem przedsiębiorcy jest prowadzenie sprzedaży tylko środków ochrony roślin posiadających zezwolenie/pozwolenie wydane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rejestr środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu przez MRiRW jest dostępny pod linkiem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rejestr-rodkow-ochrony-roslin.

Konieczna jest również weryfikacja posiadania przez nabywcę środka ochrony roślin zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie środków ochrony roślin.

Należy również pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r.), sprzedawca środków ochrony roślin jest zobowiązany do prowadzenia i przechowywania przez co najmniej pięć lat dokumentacji (paragonów, faktur) dotyczącej wprowadzanych do obrotu środków ochrony roślin. Dokumentację należy prowadzać w taki sposób, aby – z wyjątkiem przypadków zbycia środków ochrony roślin ostatecznemu nabywcy – umożliwić określenie numeru partii i daty produkcji nabywanych i zbywanych środków ochrony roślin.

W przypadku sprzedaży środków ochrony roślin przez internet konieczne jest zamieszczanie w ofercie internetowej niezbędnych zapisów. W przypadku składania oferty zawarcia umowy na odległość, sprzedawca środków ochrony roślin jest zobowiązany do podania w treści ogłoszenia, że nabycia środków ochrony roślin mogą dokonywać jedynie osoby pełnoletnie i posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin.

Nieprzestrzeganie obowiązków wynikających z przepisów prawa podczas oferowania do sprzedaży środków ochrony roślin w Internecie grozi odpowiedzialnością administracyjną lub mandatem karnym.


lista aktualności