26 Sierpnia 2021

1 sierpnia 2021 roku – II Bialskopodlaskie Święto Miodu z udziałem Inspektorów WIORiN w Lublinie Drukuj

W dniu 1 sierpnia 2021 roku na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach odbyło się II Bialskopodlaskie Święto Miodu. Imprezę zorganizowało Gminne Centrum Kultury w Kobylanach we współpracy ze Związkiem Pszczelarzy Podlasie koło „Południe”. Celem obchodów tego święta było zapoznanie uczestników z tajnikami pracy pszczelarza, ukazanie różnorodności produktów pszczelarskich oraz podkreślenie jak ważna jest ochrona pszczół.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie reprezentowali: Pan Arkadiusz Cyran i Gabriela Sidorowicz, pracownicy Oddziału w Białej Podlaskiej oraz Pan Jacek Janiszek, Pan Andrzej Borecki, Pani Klaudia Juchimiuk oraz Pani Marta Maciejuk, pracownicy Oddziału Granicznego w Koroszczynie.

Jednostki Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w całej Polsce zajmują się m.in. filarem bezpieczeństwa pszczół. W związku z tym Inspektorzy PIORiN przygotowali punkt w którym informowali o zasadach stosowania środków ochrony roślin w sposób bezpieczny dla owadów zapylających, a także o kontrolach zabiegów z zastosowaniem środków ochrony roślin, w tym opryskiwaczy oraz kontrolach kwalifikacji osób stosujących pestycydy.

Inspektorzy PIORiN udzielali fachowej porady z zakresu nadzoru fitosanitarnego
i nasiennego oraz przekazywali ulotki informacyjne. Zaś najmłodszym uczestnikom wydarzenia przygotowali materiały edukacyjne tj. kolorowanki, wykreślanki oraz krzyżówki. Niewątpliwą atrakcją była także możliwość obejrzenia przez mikroskop preparatów, okazów owadzich oraz żywych nicieni żyjących w drewnie. Najbardziej zainteresowani i wprawni obserwatorzy mogli nawet podjąć próbę złapania nicienia z przesączu na preparat. Pracownicy WIORiN w Lublinie, Oddziału Granicznego w Koroszczynie ufundowali dla dzieci nagrodę
w postaci albumu roślin za zaangażowanie w poznanie tajników pracy Inspektora PIORiN. Każdy mały uczestnik otrzymał także pszczeli medal, naklejkę oraz balony.

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.


lista aktualności