29 Lutego 2024

Integrowana Produkcja Roślin Drukuj

Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że wszyscy zainteresowani producenci, którzy będą ubiegali się o certyfikat Integrowanej Produkcji Roślin powinni ten zamiar zgłosić podmiotowi certyfikującemu nie później niż 30 dni przed siewem albo sadzeniem roślin, albo w przypadku roślin wieloletnich do dnia 1 marca każdego roku. Zgłoszenia dokonuje się do jednostki certyfikującej, którą sobie wybierze producent rolny.

Wykaz upoważnionych podmiotów do wykonywania działalności w zakresie certyfikacji integrowanej produkcji roślin:

Lp.

Nazwa upoważnionego podmiotu

Adres i siedziba podmiotu (ulica/nazwa miejscowości i nr)

Adres i siedziba podmiotu
(kod pocztowy oraz miejscowość)

1

„PNG” Sp. z o.o.

Cisów 77 A

26-021 Daleszyce

2

QA Solutions Sp. z o.o.

ul. Józefa Marcika 25E/3

30-443 Kraków

3

COBICO Sp. z o.o.

Przebieczany 529

32-020 Wieliczka

4

Centrum Jakości AgroEko Sp. z o.o.

ul. Młynarska 42

01-171 Warszawa

5

SGS Polska Sp. z o.o.

ul. Jana Kazimierza 3

01-248 Warszawa

6

TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o.,

ul. Wolności 347

41-800 Zabrze

7

BIOCERT MAŁOPOLSKA Sp. z o.o.

ul. Lubicz 25A

31-503 Kraków

8

EKOGWARANCJA PTRE Sp. z o. o.

ul. Modzelewskiego 27

02-679 Warszawa

9

Krajowe Centrum Badań i Certyfikacji „Gwarantowana Jakość” Sp. z o. o.

ul. Naramowicka 144

61-619 Poznań

10

ECO2 Sp. z o.o.

ul. Towarowa 9/101

10-416 Olsztyn

 

Do zgłoszenia należy dołączyć informację o gatunkach i odmianach roślin oraz o miejscu i powierzchni ich uprawy, a także kopię zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie integrowanej produkcji roślin.

Producent, który ubiega się o certyfikat integrowanej produkcji roślin jest zobowiązany do prowadzenie produkcji zgodnie z metodykami zatwierdzonymi przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Do certyfikacji można zgłaszać uprawy gatunków, dla których zostały takie metodyki opracowane. Dodatkowe informacje oraz metodyki integrowanej produkcji można znaleźć pod adresem: http://piorin.gov.pl/

Wszystkie działania z zakresu integrowanej produkcji roślin muszą być dokumentowane na bieżąco w „Notatniku Integrowanej Produkcji Roślin”, który podlega kontroli pod kątem zgodności prowadzenia uprawy ze szczegółowymi metodykami. Rozporządzenie MRiRW z dnia 21 grudnia 2022 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 126) określa wzór notatnika IP.

Uczestnictwo w systemie IP pozwala na otrzymanie zdrowej żywności pochodzenia roślinnego, w której nie zanotowano przekroczeń dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin, metali ciężkich, azotanów i innych pierwiastków oraz substancji szkodliwych. Potwierdzeniem wysokiej jakości plonów pochodzących z IP jest certyfikat i zastrzeżony znak IP.

 

 


lista aktualności