Pobieranie prób wody oraz roślin z rodziny Solanaceae Drukuj
Ralstonia solanacerum (śluzak) jest bakterią porażającą ponad 200 gatunków roślin należących do 50 rodzin. Na terenie Unii Europejskiej bakteria posiada status agrofaga kwarantannowego i w przypadku wykrycia podlega obowiązkowi zwalczania (Rozp. Wykonawcze Komisji (UE) 2072/2019 Załącznik II część B). Agrofag ten najczęściej atakuje rośliny z rodziny Solanaceae psiankowatych, a w szczególności rośliny pomidora i ziemniaka.
Ralstonia solanacerum rozprzestrzenia się głównie poprzez zakażone bulwy ziemniaka, zainfekowane narzędzia, wody powierzchniowe oraz chwasty z rodziny Solanaceae. W przypadku roślin dzikorosnących a zwłaszcza psianki słodkogórz bakteria zimuje i namnaża się. Następnie dostaje się do wody, która może stać się źródłem zakażenia kolejnych roślin, w tym także ziemniaków.
W ramach realizacji zadań Programu SMP (Single Market Programme) 12 czerwca Inspektorzy WIORiN w Opolu Oddział w Brzegu pobrali próby wody i roślin do badań na obecność Ralstonia solanacearum. Próby zostały pobrane w wyznaczonych lokalizacjach na terenie działania Oddziału Brzeg
(oczyszczalnie ścieków, zbiorniki wodne).
Próbki wody zostały pobrane z kanałów wylotowych w 2 kontrolowanych oczyszczalniach ścieków w Brzegu oraz w Tarnowie Grodkowskim do sterylnych próbówek o pojemności 50 ml przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa fitosanitarnego. Z kolei rośliny dzikorosnące Solanum dulcamara (psianki słodkogórz), pobrano z brzegów zbiorników wodnych w Lewinie Brzeskim w całości wraz z system korzeniowym. Wszystkie próbki zostały przesłane do GIORiN Centralnego Laboratorium Referencyjnego Laboratorium Fitosanitarnego w Toruniu w celu wykonania analiz laboratoryjnych.
Więcej informacji na temat tego agrofaga w ulotce.