Zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Drwęczy Drukuj
W ramach kontynuacji działań informacyjnych w zakresie bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin w odniesieniu do ochrony pszczół i innych owadów zapylających, w dniu 1 grudnia 2023 r. inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie Oddział w Ostrołęce – Sabina Marcińczyk i Sylwia Boguska, przeprowadzili zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Drwęczy.
Zrealizowany program zajęć upowszechnił działania Inspekcji na rzecz zdrowia roślin oraz niezastąpionej roli pszczół i innych owadów zapylających w utrzymaniu ekosystemu. Nowa wiedza przekazana w formie prezentacji i dyskusji, a także quizów i ciekawostek zainteresowała najmłodszych uczestników. Uczniowie zostali również uświadomieni o tym jak ważne jest zapewnienie zdrowia roślinom, które są niezbędne dla życia na ziemi oraz o oczywistym fakcie, że każdy z nas w tym wymiarze ma do odegrania ważną rolę.
Ochrona pszczół i innych owadów zapylających przed niewłaściwie stosowanymi pestycydami jest przedmiotem wielkiej troski Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Pszczoły są zagrożone wyginięciem, a ich siedliska są wypierane przez rosnące powierzchnie miast i areałów upraw oraz gęstą zabudowę terenu. Ogromnym zagrożeniem jest intensyfikacja rolnictwa, nadmierne lub nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin i nawozów, patogeny, gatunki inwazyjne, zanieczyszczenie środowiska i zmiana klimatu. W działaniach informacyjnych inspektorzy przypomnieli o dniu 8 sierpnia, który jest obchodzony jako Wielki Dzień Pszczół, dzięki któremu możemy podnieść świadomość o niezastąpionej roli jaką zapylacze pełnią w utrzymaniu ekosystemu oraz o 12 maja, który jest Międzynarodowym Dniem Zdrowia Roślin, a którego celem jest podniesienie globalnej świadomości na temat tego, w jaki sposób ochrona zdrowia roślin może pomóc w ochronie różnorodności biologicznej i pobudzaniu rozwoju gospodarczego co przyczyni się do wyeliminowania głodu i zmniejszenia ubóstwa.
Poszerzona wiedza o roli i istnieniu Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa wywołała zainteresowanie a przedstawione zagadnienia zaangażowały do dyskusji i zadawania pytań. Uczniowie uświadomili sobie jak ważna jest rola człowieka w zapewnieniu zdrowia roślinom oraz jakie zagrożenia mogą nastąpić w związku z obecnością chorób i szkodników. Jest nadzieja, że wiedza i doświadczenie zdobyte w trakcie warsztatów będą procentować w przyszłości.