Wykorzystanie Bezzałogowych Statków Powietrznych do kontroli samosiewów roślin ziemniaka Drukuj
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie w związku z wdrożeniem innowacyjnych systemów teledetekcji przeprowadził kontrolę pola za pomocą dronów. Działania te są prowadzone w miejscach produkcji, dla których obowiązują środki kwarantannowe, w celu kontroli realizacji zaleceń wskazanych w decyzjach.
Jednym z takich kontrolowanych organizmów jest bakteria Clavibacter sepedonicus (czynnik sprawczy bakteriozy pierścieniowej ziemniaka). Roślinami żywicielskimi są: ziemniaki (Solanum tuberosum), pomidory (Solanum lycopersicum), dziko rosnące rośliny z rodziny psiankowatych (Solanacea). W wyniku przeprowadzanych badań laboratoryjnych pobranych prób bulw ziemniaków wykryta bakteria Clavibacter sepedonicus podlega obowiązkowi zwalczania. Określa się strefę porażenia w której uznaje się za zakażone pole, na którym rosły ziemniaki. Na mocy decyzji Wojewódzki Inspektor nakłada obowiązki (nakazy i zakazy). Zakaz uprawy roślin żywicielskich i niszczenie samosiewów to bardzo ważny proces w walce z tym agrofagiem.
W dniu 31 lipca 2023 r. „brygada lotna Radom-Lipsko” wykonała oblot zakażonego pola w południowej części Mazowsza w gminie Przyłęk posługując się dronem dji mini 3 pro. Operacja w przestrzeni powietrznej została wykonana w celu kontroli uprawy rosnącej w punkcie produkcyjnym oraz występowania samosiewów ziemniaków. Kilkominutowy lot bezzałogowym statkiem powietrznym pozwala na bardzo dokładne oględziny plantacji i umożliwia z niemal 100% pewnością wykluczenie samosiewów. Pozwala spojrzeć na każdy fragment pola, umożliwia szybkie i łatwe obrazowanie, a także określenie powierzchni plantacji. Inspektorzy po lustracji wizualnej oraz zapoznaniu się z materiałem video nie stwierdzili występowania na zakażonym polu samosiewów ziemniaka, dziko rosnących roślin z rodziny Solanaceae i potwierdzili, że na całym obszarze zakażonego pola posadzono dynię pastewną.