12 Marca 2024

Posiedzenie Rady Powiatu MIR w Zwoleniu Drukuj

W dniu 23.02.2024 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Zwoleniu odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej na której byli obecni: Przewodniczący Rady Powiatu, radni z terenu zwoleńskiego oraz zaproszeni goście, przedstawiciele służb samorządowych. Wśród uczestników znaleźli się: Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zwoleniu, Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zwoleniu. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie Oddział w Radomiu reprezentowała Pani Ewa Madejska.

 

Kierownik oddziału przekazała uczestnikom informacje w zakresie realizowanych zadań w 2023 roku z zakresu nadzoru nad zdrowiem roślin, nadzoru nad obrotem środków ochrony roślin, nawozów i stosowania środków ochrony roślin, a także nadzoru nad wytwarzaniem, oceną i obrotem materiałem siewnym, w tym prowadzenia kontroli na obecność modyfikacji genetycznej w uprawach kukurydzy i rzepaku na terenie powiatu. Omówiono odnotowane w ostatnich latach zagrożenie występowania w płodach rolnych przekroczeń (NDP) najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin, w tym substancji nie zarejestrowanych w Unii Europejskiej. Przekazane zostały również informacje na temat nowych rozporządzeń wykonawczych Komisji UE dla agrofagów ziemniaka oraz zasad przemieszczania ziemniaków.

 

Na zakończenie wystąpienia zasygnalizowała, na co powinien zwrócić uwagę producent rolny przed rozpoczęciem prac wiosennych:

  • zadbać o sprawność techniczną sprzętu wykorzystywanego do stosowania środków ochrony roślin. Zapewnienie prawidłowej i precyzyjnej aplikacji środków ochrony roślin, bezpiecznej dla ludzi, zwierząt i środowiska wymaga użycia sprawnego technicznie i skalibrowanego sprzętu. Sprawność techniczna sprzętu jest weryfikowana podczas okresowo przeprowadzanych badań technicznych. Pierwsze badanie nowego sprzętu należy przeprowadzić nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego nabycia a kolejne w przypadku opryskiwaczy polowych i sadowniczych co 3 lata. Kalibracji sprzętu musi dokonać samodzielnie jego użytkownik.
  • w celu ograniczania występowania agrofagów w uprawach jest chemiczna ochrona roślin. Stosowanie pestycydów związane jest nierozerwalnie możliwością wystąpienia zagrożeń dla ludzi, zwierząt i środowiska. Jednocześnie nieprawidłowo zastosowane środki ochrony roślin mogą prowadzić do braku oczekiwanego efektu lub nawet zniszczenia chronionych upraw. Wszystkie osoby stosujące środki ochrony roślin powinni posiadać aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.
  • kupując materiał siewny należy pamiętać że: materiał siewny powinien być wyłącznie w zamkniętym i zaplombowanym opakowaniu, trwale zabezpieczony w etykietę nasienną potwierdzającą, że został poddany ocenie urzędowej lub ocenie pod urzędowym nadzorem oraz spełnia wymagania jakościowe dla danej kategorii i stopnia kwalifikacji oraz pochodzić od podmiotów wpisanych do ewidencji prowadzonych przez PIORiN.

 

Po zakończonym wystąpieniu kierownik oddziału Ewa Madejska odpowiadała na pytania zadawane przez zainteresowane osoby.

 

 


lista aktualności