06 Marca 2024

Las nie tylko dostarcza drewna lecz daje człowiekowi wytchnienie i piękno Drukuj

W dniu 22 lutego w siedzibie RDLP w Radomiu odbyła się konferencja przyrodnicza LAS I MY zorganizowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych, Ligę Ochrony Przyrody w Radomiu
i Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Radomiu. Tematyka dotyczyła nowoczesnych technologii w ochronie lasów oraz korzyści z lasów dla człowieka.

 

Uczestnikami konferencji było ponad 60 osób, w tym przedstawiciele instytucji i organizacji zajmujących się ochroną przyrody współpracujących z RDLP w Radomiu, leśnicy, nauczyciele szkół oraz uczniowie nagrodzeni w konkursie „Mój Las”.

 

Jedną z instytucji współpracujących z leśnikami jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie Oddział w Radomiu, który reprezentowały przez Panią Ewę Madejską - Kierownik Oddziału oraz Panią Małgorzatę Bąk – głównego specjalistę.

 

Gości powitali Elżbieta Molenda, prezes Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Radomiu, Mariusz Wertka, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu oraz Jerzy Zawadzki, przewodniczący Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oddziału w Radomiu.

 

W części referatowej Roman Noworycki z Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Radomiu opowiedział o działaniach dotyczących stosowania najnowszych technologii w ochronie lasu z użyciem dronów, samolotów oraz zdjęć lotniczych i satelitarnych do zwalczania szkodników leśnych.

 

Po tym wystąpieniu głos zabrała Ewa Madejska. Podkreśliła że inspekcja prowadzi monitoringowe działania kontrolne w celu poszukiwania agrofagów kwarantannowych, których wystąpienie mogłoby zniszczyć duże powierzchnie drzewostanu w lasach. Jednym z takich organizmów jest Węgorek sosnowiec (Bursaphelenchus xylophilus,) główny sprawca groźnej choroby więdnięcia sosny - agrofag kwarantannowy dla Unii Europejskiej podlegający obowiązkowi zwalczania. Jako gatunek inwazyjny wyrządza olbrzymie straty ekonomiczne i środowiskowe w leśnictwie. Obecnie nicień ten jest uznawany za jeden z najważniejszych szkodników drzewostanów sosnowych Europy. Węgorek sosnowiec rozprzestrzenia się naturalnie wraz z wektorem, którym są chrząszcze z rodzaju żerdzianka (Monochamus spp.), ale również może być łatwo przenoszony przez rośliny lub drewno będące w obrocie handlowym, zarówno jako towar (żywe rośliny, drewno, tarcica itp.), jak i drewniany materiał opakowaniowy (DMO), w którym przewożone są inne towary. W celu zapobieganiu rozprzestrzeniania się agrofaga inspektorzy oddziału w porozumieniu z nadleśnictwami wywieszają pułapki lepowe w drzewostanach sosnowych do odłowu szkodników oraz co roku pobierają próby drewna z powalonych drzew w lasach położonych na terenie działania oddziału i drewniany materiał opakowaniowy (DMO).

 

Dr inż. Edyta Nowicka z Zespołu ds. Promocji i Mediów RDLP w Radomiu przedstawiła temat „Dary lasu – czyli o korzyściach z lasu dla człowieka”. Omówiła w nim zagadnienia związane z bogactwem lasów takim jak zioła, owoce, grzyby, drewno, choinki i stroisz, mód, dziczyzna, ale też znaczenie lasów dla sportu, turystyki i rekreacji oraz wspomagania zdrowia psychicznego.

 

Cieszymy się, że mogliśmy po raz kolejny spotkać się w celu wymiany wiedzy pomiędzy środowiskiem leśników, nauczycieli i działaczy LOP-u oraz innych instytucji i organizacji zajmujących się ochroną przyrody.

 

zdj. - Dorota Święcka - RDLP w Radomiu

 

zdj. - Dorota Święcka - RDLP w Radomiu

 

zdj. - Dorota Święcka - RDLP w Radomiu


lista aktualności