CHROŃMY ZAPYLACZE Drukuj
Ochrona pszczół i innych zapylaczy jest kluczowa dla zachowania zdrowia i bioróżnorodności ekosystemów oraz bezpieczeństwa żywności. Pszczoły odgrywają niezastąpioną rolę w zapylaniu roślin, co ma bezpośredni wpływ na produkcję roślinną. Stosowanie środków ochrony roślin wymaga ostrożności, ponieważ niektóre z nich mogą być szkodliwe dla pszczół i innych zapylaczy. Zmniejszenie populacji zapylaczy grozi poważnymi zakłóceniami w produkcji żywności. Działania na rzecz ochrony pszczół i zapylaczy są kluczowe nie tylko dla naszej planety, ale również dla przyszłych pokoleń, które będą zależne od zdrowych ekosystemów do produkcji żywności.
Ochrona pszczół i innych zapylaczy oraz stwarzanie warunków sprzyjających ich występowaniu to podstawowy wymóg integrowanej ochrony roślin, wynikający z ustawy o środkach ochrony roślin.
W odpowiedzi na wyzwania związane z ochroną pszczół i innych owadów zapylających, niezastąpionych w procesie zachowania bioróżnorodności oraz efektywności produkcji rolniczej, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie przedstawia w załączonym komunikacie zestaw wskazówek i dobrych praktyk w ochronie zapylaczy.
Podczas stosowania środków ochrony roślin należy eliminować negatywny wpływ chemicznej ochrony roślin na organizmy nie będące celem zabiegu, co przyczyni się do poprawy ich bezpieczeństwa a także do utrzymania równowagi biologicznej.
Upadki pszczół z terenu woj. mazowieckiego, których przyczyną może być nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin należy zgłaszać do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie.
Dane kontaktowe zamieszczono http://piorin.gov.pl/mz-struktura/mz-ot/