24 Sierpnia 2023

Ziemniak – bohater naszych pól Drukuj

Ziemniak jest uprawiany w zdecydowanej większości krajów świata, a pierwsze uprawy ziemniaka pojawiły się już tysiące lat temu w Ameryce Południowej. Po przywiezieniu do Europy w końcu XVI wieku w ciągu następnych stuleci szybko zyskał popularność na całym świecie i stał się jednym z podstawowych składników jadłospisu. Jego bulwy cenione są ze względu na wartości odżywcze oraz smakowe. Mają bardzo szerokie zastosowanie. Można je przetwarzać na frytki, chipsy, puree i wiele innych produktów. Obecnie częściej są spożywane w przetworzonej formie, aniżeli w formie świeżych bulw.

W procesie produkcyjnym ziemniaka bardzo istotną rolę stanowią jego zdrowe sadzeniaki, od których tak naprawdę wszystko się zaczyna. Produkcja sadzeniaków ziemniaka na każdym etapie jest nadzorowana przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, tak aby wyprodukowany materiał rozmnożeniowy był odpowiedniej jakości i odpowiadał wyznaczonym normom. Inspektorzy kontrolują proces wytwarzania sadzeniaków ziemniaka począwszy od rejestracji ich producentów, poprzez badanie gleby, ocenę roślin na polu w okresie wegetacyjnym, pobieranie z plantacji prób bulw do oceny weryfikacyjnej, kontrolę zdrowotności po zbiorach pod kątem obecności szkodników i chorób ziemniaka oraz agrofagów kwarantannowych Clavibacter sepedonicus i Ralstonia solanacearum, i wreszcie ocenę cech zewnętrznych. Na załączonych zdjęciach inspektor WIORiN Koszalin, Oddziału w Gryficach pobiera próby do oceny weryfikacyjnej  sadzeniaka ziemniaka.  

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.