08 Kwietnia 2024

Zautomatyzowane pobieranie prób materiału siewnego Drukuj

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w ramach urzędowej kontroli nad obrotem materiałem siewnym, sprawuje także nadzór i przeprowadza kontrolę automatycznych próbobierzy u podmiotów prowadzących obrót materiałem siewnym. Automatyczny próbobierz, jak sama nazwa wskazuje,  jest urządzeniem służącym do pobierania prób materiału siewnego w sposób automatyczny. Samo próbobranie polega na swobodnym przepływie surowca przez urządzenie, bez blokowania przepływu, przy jednoczesnym pobieraniu prób pierwotnych w regularnych odstępach czasowych ze strumienia nasion w ciągu technologicznym. Automatyczny próbobierz według wymogów określonych przez Międzynarodowy Związek Oceny Nasion (ISTA), w odniesieniu do budowy, powinien składać się z urządzenia sterującego, urządzenia pobierającego próby pierwotne, pojemnika na próbę ogólną, kanału odprowadzającego próby pierwotne do pojemnika na próbę ogólną. Przy czym dopuszcza się  możliwość zastosowania w urządzeniu rozdzielacza do nasion.

Na instalację i stosowanie automatycznego próbobierza przedsiębiorca prowadzący obrót musi złożyć stosowny wniosek do wojewódzkiego inspektora właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę prowadzonej działalności.

W drodze decyzji wydawana jest zgoda na stosowanie urządzenia do automatycznego pobierania prób materiału siewnego. Przed wydaniem takiej decyzji przeprowadzana jest przez inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa kontrola zgodności zainstalowania i sposobu działania próbobierza, w celu sprawdzenia zgodności wszystkich parametrów określonymi przez ISTA oraz na  pobraniu i ocenie laboratoryjnej prób materiału siewnego - art. 46 ust. 1 ustawy o nasiennictwie (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 129).

Instalacja, eksploatacja automatycznego próbobierza, jak również obowiązki i warunki pracy próbobiorcy akredytowanego nadzorującego pobieranie prób za pomocą automatycznego próbobierza muszą spełniać określone ustawowo wymagania.

Wszelkie niezbędne informacje znajdują się w:

- art. 46 ustawy o nasiennictwie z dnia 9 listopada 2012 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 129);

- rozporządzeniu MRiRW z dnia 20 listopada 2014 r. w sprawie metod pobierania i okresu przechowywania prób materiału siewnego, oceny tego materiału, wzoru protokołu pobierania prób materiału siewnego oraz sporządzania dokumentacji dotyczącej oceny tego materiału (Dz. U. z 2014 r. poz. 1795 ze zm.);

- „Protocol for the approval of automatic seed samplers ISTA” (wersja z 12.07.2021 r.)

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.