19 Kwietnia 2024

Szczecińskie magnolie Drukuj

W Szczecinie dopiero co podziwialiśmy dywany krokusów, a już przepięknie kwitną drzewa i krzewy magnolii. Te niezwykłe rośliny przybyły do nas z Japonii, a łagodny szczeciński klimat bardzo im sprzyja. Mieszkający na szczecińskim Pogodnie w latach 1948-1949 Konstanty Ildefons Gałczyński był zauroczony miastem „gdzie wiosną kwitnie tyle magnolii”. To właśnie tu do dziś można podziwiać okazałe,  stare magnoliowe drzewa, które pięknie prezentują się pomiędzy zabytkowymi willami. Na terenach miejskich Szczecina rośnie około 200 magnolii, ale jest ich zdecydowanie więcej ponieważ nie da się zliczyć tych, które rosną w prywatnych, przydomowych ogrodach. Uważa się, że jest ich najwięcej w całej Polsce. Wśród wielu odmian dominują np. magnolie brooklińskie z cytrynowożółtymi kwiatami, magnolie gwieździste z dużymi, pachnącymi kwiatami, magnolie Loebnera, magnolie japońskie i  magnolie pośrednie  z bardzo dużymi kwiatami od koloru białego do purpurowoczerwonego. Za największe uważane są ok. 9 metrowa przy ul. Piotra Ściegiennego i 8 metrowa w parku im. Stefana Żeromskiego nieopodal  Filharmonii Szczecińskiej. Przedwojenne, stare drzewa można podziwiać m. in. również przy Wałach Chrobrego,  alei Wojska Polskiego, alei Jana Pawła II  i na Placu Grunwaldzkim. Corocznie, w czasie kwitnienia tych pięknych drzew i krzewów, organizowany jest dla mieszkańców Szczecina i miłośników magnolii spacer „Piękny Szczecin-szlakiem magnolii”. Do obejrzenia pod adresem  https://youtu.be/_wmm0uXg0ug Ciekawostką jest również, że jedna ze szczecińskich herbaciarni stworzyła herbatę o nazwie „Szczecińskie magnolie”. Kompozycja ta powstała by szczecińskie magnolie obecne były z nami nie tylko w okresie kwitnienia tych pięknych drzew, ale aby wspomnienie ich urody towarzyszyło nam przez cały rok.                     

Zatem jeśli chcecie poczuć się jak nasz poeta Gałczyński i spojrzeć na Szczecin jego oczami  serdecznie zapraszamy do odwiedzin miasta właśnie gdy kwitną magnolie.

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.