25 Czerwca 2024

Niecodzienne spotkanie podczas pracy terenowej Drukuj

Charakter naszej pracy sprawia, że często jesteśmy świadkami ciekawych zdarzeń lub napotykamy stworzenia, których nie widać w codziennym życiu w mieście. Podczas działań w terenie Inspektorzy Oddziału WIORiN w Gryfinie spotkali na swej drodze dość rzadki okaz owada. Ciołek matowy (Dorcus parallelipipedus), bo o nim mowa,  należy do rodziny jelonkowatych i jest bliskim kuzynem jelonka rogacza. Gatunek ten opisany został w 1758 roku przez Karola Linneusza jako Scarabaeus parallelipipedus. Larwy rozwijają się w przerośniętym grzybnią drewnie, preferując biało butwiejące. Zamieszkują pniaki, kłody, korzenie i przyziemnie części pni martwych i obumierających drzew liściastych, zwłaszcza dębów i buków, ale także lip, wierzb, jesionów, a niekiedy niektórych z drzew owocowych i iglastych (sosen i modrzewi). Ciało owada jest matowo czarne, ma długość od 19 do 32 mm

Owady dorosłe są ospałe w ciągu dnia, kryjąc się w szczelinach kory i pod kawałkami drewna. Wieczorami i nocą ożywiają się i latają. Mogą żerować na soku wyciekającym z uszkodzonych drzew oraz na starych owocnikach żółciaka siarkowego. Ciołek matowy nie jest szkodnikiem. W Polsce jest gatunkiem nielicznym, lokalnym i coraz rzadszym wskutek wyrębu starych drzewostanów liściastych. Zagraża mu zarówno gospodarka leśna, jak i usuwanie starych drzew, pni i leżących kłód na terenach kulturowych i alejach przydrożnych. Na Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce znalazł się w kategorii gatunków narażonych. Od 2001 do 2014 roku był objęty w tym kraju ochroną gatunkową, ale od 2014 nie jest już chroniony. Niecodzienne spotkanie miało miejsce nad brzegiem Odry, gdzie inspektorzy prowadzili działania poszukiwawcze psianki słodkogórz. Owad „spacerował” w pobliżu starych wierzb. Jego zachowanie potwierdziło, że w ciągu dnia owady są ospałe – nie uciekał i dał się ładnie sfotografować.

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.