23 Lutego 2024

Leszczyna - zwiastun wiosny Drukuj

Czy wiecie, że najwcześniej spośród naszych drzew i krzewów kwitnie leszczyna pospolita? Okres kwitnienia znacznie wyprzedza rozwój liści i w korzystnych warunkach pogodowych rozpoczyna się już w lutym. Niektórzy fenolodzy uważają czas zakwitu tego krzewu za początek przedwiośnia. Większość z nas zwraca uwagę szczególnie na kwiaty męskie, które są zebrane w charakterystyczne zwisające, kotkowate kwiatostany. Zawiązują się one już latem poprzedniego roku, a w czasie kwitnienia pylą bardzo obficie na żółto. Mało znane nam są niepozorne kwiaty żeńskie, które ukryte są w pąkach, a na zewnątrz wystają tylko niewielkie, czerwonoróżowe znamiona słupków. Owocem tego krzewu są jednonasienne, bezbielmowe orzechy nazywane potocznie orzechami laskowymi. W uprawie spotyka się szereg odmian i mieszańców uprawnych leszczyny, zarówno ozdobnych jak i sadowniczych. Dlaczego jednak gatunek ten jest obiektem zainteresowań Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa? Otóż leszczyna jest rośliną żywicielską dla agrofagów kwarantannowych, czyli organizmów podlegających obowiązkowi zwalczania.

Są to:

Anisogramma anomala – grzyb, który występuje tylko w Ameryce Północnej (Kanada, USA), ale ze względu na odpowiednie warunki ekoklimatyczne i obecność roślin żywicielskich po potencjalnym zawleczeniu z porażonym materiałem roślinnym, może zadomowić się również w Europie, w tym także w Polsce.

Anoplophora chinensis – chrząszcz występujący w Azji, a w Europie także w Chorwacji, Francji, Turcji i we Włoszech. Może być przeniesiony wraz z materiałem szkółkarskim i ciętymi gałęziami gatunków żywicielskich oraz drewnem drzew liściastych, wliczając w to drewniany materiał opakowaniowy.

W ramach prowadzonego nadzoru inspektorzy PIORiN przeprowadzają w sezonie wegetacji lustracje roślin leszczyny w uprawach, ogrodach, zieleni miejskiej, czy punktach obrotu materiałem roślinnym pod kątem obecności tych agrofagów. 

Żródło: „Kalendarz leśnej przyrody” Paweł Fabijański, „Wigry” Nr 1/2012, Piotr Pieczyński „Leszczyna”,

Wikipedia

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl