13 Września 2023

Kilka słów o szrotówku kasztanowcowiaczku … Drukuj

Chociaż ciężko wymówić nazwę tego agrofaga, to warto poświęcić mu nieco uwagi. Szrotówek kasztanowcowiaczek jest niewielkim motylem z rodziny kibitnikowatych (Grcillariidae) i w Europie uważany jest za najgroźniejszego szkodnika kasztanowca. W Polsce po raz pierwszy zaobserwowano szrotówka w 1998 roku na Dolnym Śląsku. Pochodzi on z Bałkanów, a zajęcie terytorium Polski zajęło mu kilka lat. Szrotówek należy do owadów wielopokoleniowych i w naszych warunkach klimatycznych wykształca trzy pokolenia. Pierwsze motyle pojawiają się pod koniec kwietnia. Widać je wyraźnie na rozwijających się liściach i korze pni drzew. Samice szrotówka składają jaja pojedynczo wzdłuż głównych nerwów liści. Rozwijające się larwy pierwszego stadium wgryzają w blaszkę liścia i tam odbywają cały swój dalszy rozwój. Powstające na liściach żerowiska (tzw. miny) o jasnobeżowo-brązowym zabarwieniu są łatwo zauważalne na opanowanym drzewie. We wnętrzu miny dorosłe larwy odbywają przepoczwarczenie. Powierzchnia asymilacyjna liścia jest bardzo ograniczona, liście kasztanowców przedwcześnie opadają i w rezultacie może to nawet doprowadzić do obumarcia całego drzewa.  Podejmując walkę ze szrotówkiem musimy pamiętać w listopadzie o wygrabianiu  i niszczeniu wyschniętych liści, w których zimują i wylęgają się jego poczwarki. Jednym ze sposobów jest także montażu na pniu drzewa opasek lepowych żółtych lub niebieskich. Najlepiej zrobić to w drugiej połowie kwietnia, ale ponieważ są 3 lub nieraz 4 wyloty, można je założyć nawet w lipcu i sierpniu. Jedyną rzeczą, o której nie wolno zapomnieć, to zdjąć opaskę najpóźniej w listopadzie, żeby nie doszło do rozwoju grzyba na pniu pod opaską w okresie zimy. Nie zdjęta opaska bardziej zaszkodzi wówczas drzewu niż sam szrotówek. 

Temat szrotówka cieszy się dużym zainteresowaniem opinii publicznej. Dzieje się tak ponieważ kasztanowce są nieodłącznym i charakterystycznym elementem naszej miejskiej przestrzeni zielonej. Są miłym składnikiem drzewostanu w parkach i ogrodach, a także  zwiastunem zbliżających się egzaminów maturalnych.

Autor: Jolanta Biesiada – WIORiN w Koszalinie, Oddział w Wałczu

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.