26 Czerwca 2023

Kamuflaż w świecie owadów Drukuj

Niezwykle piękny i bogaty gatunkowo jest świat owadów. Pomimo, że wiele z nich to groźne szkodniki naszych upraw, jeśli zobaczymy kolorowego osobnika dorosłego chrząszcza, motyla lub gąsienicę –  zachwyci nas jego urok…  Czasem możemy też przejść obok i wcale go nie zauważyć, co nie oznacza, że go nie ma…. To tzw. kamuflaż owadów zwany mimetyzmem, powodujący, że będąc w zasięgu naszego wzroku jest niezauważalny. Kamuflaż zwierząt to jedna z metod przetrwania w środowisku, w którym żyją. Owady i ich larwy są smakowitym i wartościowym, wysokobiałkowym posiłkiem dla innych zwierząt. Chętnie po niego sięgają np. ptaki w okresie karmienia piskląt. Owadami żywią się też żaby, płazy i ssaki. Aby nie stać się czyimś posiłkiem można spróbować ucieczki, ale w przypadku wolno poruszających się gąsienic nie jest to takie proste. Dlatego część owadów w toku ewolucji przystosowała się do  metody obrony, jaką jest kamuflaż. Aby wtopić się w środowisko, owady zlewają się z tłem roślin, na których przebywają i żerują. Upodabniają się do zielonych lub uschniętych liści, patyczków, gałązek, pąków kwiatowych lub zlewają się z tłem kory drzewa.

Na zdjęciach możemy podziwiać m.in. jedną z mistrzyń kamuflażu, gąsienicę motyla z rzędu miernikowcowatych, do złudzenia przypominającą mały patyczek.

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.


lista aktualności