16 Czerwca 2023

Herbarium w smartfonie? To możliwe! Drukuj

Przełom wiosny i lata to czas kiedy chętnie przebywamy na świeżym powietrzu. Zaciekawiła cię roślina napotkana podczas porannego spaceru? Zastanawiasz się czy liść, który podgryza twój kot może mu zaszkodzić? A może właśnie zadeptujesz gatunek zagrożony wyginięciem? Odpowiedzi na te (i inne) pytania pomoże udzielić nowoczesna technologia - oto trzy darmowe i pozbawione irytujących reklam mobilne aplikacje służące do identyfikacji roślin:

 

iNaturalist, wspólna inicjatywa California Academy of Sciences oraz National Geographic Society to jedna z najpopularniejszych aplikacji przyrodniczych na świecie. Jest to ambitny projekt, pomagający identyfikować nie tylko rośliny ale i zwierzęta. Obsługa iNaturalist jest niezwykle prosta, wystarczy zrobić (lub wybrać z galerii) zdjęcie interesującej nas rośliny, a program wyświetli pasujące wyniki. Niestety, w przypadku tej aplikacji sprawdza się ludowa mądrość "jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego" i o ile z rozpoznawaniem roślin radzi sobie ona przyzwoicie to na polu identyfikacji zwierząt jest jeszcze sporo do zrobienia.

 

Kolejna aplikacja, Flora Incognita, została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Ilmenau i Instytutu Biogeochemii Maxa Plancka w Jenie. Jej twórcy zapewniają, że zastosowane algorytmy zapewniają 90-procentową poprawność identyfikacji, i jak będziecie mieli okazję się przekonać, nie przesadzają. Korzystanie z aplikacji jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku iNaturalist, przed wykonaniem zdjęcia, należy wybrać czy fotografowany obiekt to kwiat, drzewo, trawa, paproć czy kaktus, można także identyfikować roślinę na podstawie serii zdjęć np. kwiatu, liścia i ogólnego pokroju. Bardzo pomocna może być także zawarty w aplikacji krótki poradnik, który krok po kroku instruuje jak zwiększyć odsetek poprawnych identyfikacji.

 

Ostatnia i bez wątpienia najlepsza z opisywanych aplikacji to Pl@ntNet, dzieło biologów i programistów z konsorcjum zrzeszającego francuskie instytuty badawcze. Chociaż jej twórcy skromnie deklarują, że Pl@ntNet poprawnie rozpoznaje około 10% z 360 tysięcy gatunków roślin rosnących na Ziemi, to trzeba się naprawdę postarać,  żeby trafić na nieznany okaz. Podobnie jak w przypadku Flora Incognita, musimy zadeklarować czy fotografowany okaz to liść, kwiat, owoc, kora czy ogólny pokrój rośliny. Sama identyfikacja odbywa się automatycznie, wyniki prezentowane się według malejącego prawdopodobieństwa. Warto przed uruchomieniem aplikacji włączyć usługę lokalizacji, ponieważ może to ułatwić rozpoznanie rośliny. Co ciekawe, Pl@ntNet ma także wersję "przeglądarkową", której można używać na komputerach stacjonarnych.

 

 Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.