04 Października 2023

Drzewa tlenowe Drukuj

Drzewo tlenowe, zwane też Oxytree, jest uprawną odmianą paulowni, która rośnie nieprawdopodobnie szybko, ma duże liście i jest świetnym pochłaniaczem dwutlenku węgla. W kraju powstają całe plantacje oxytree uprawianych pod produkcję drewna. Można je także uprawiać w ogrodzie zyskując w ten sposób nie tylko piękną roślinę ozdobną, ale także przyczyniając się do poprawy jakości powietrza. Drzewo tlenowe pochłania bowiem aż 10 razy więcej dwutlenku węgla niż inne drzewa liściaste (!). W optymalnych warunkach dorasta do 16 m wysokości w czasie 6 lat. Po około 3 latach osiąga dojrzałość i kwitnie biało-fioletowymi kwiatami, które są miododajne i przyciągają pszczoły. Jedną z pierwszych oznak nadchodzącej zimy jest zrzucanie przez drzewa liści. To samo dotyczy drzewa Oxytree, którego liście, ze względu na dużą zawartość wody, brązowieją i zwijają się. Drzewa Oxytree należy sadzić od drugiej połowy maja do końca czerwca (na plantacjach) lub do końca lipca (w prywatnych ogrodach). Drzewo tlenowe lubi stanowiska nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Silne podmuchy mogą bowiem uszkadzać duże sercowate liście. Nawadnianie jest konieczne, zwłaszcza latem i szczególnie w przypadku młodych drzew. Każdemu Oxytree powinniśmy dostarczać 3-5 l wody dwa razy w tygodniu. Głęboko rosnące palowe korzenie nie powinny napotykać na swojej drodze ani skał, ani wód gruntowych na głębokości mniejszej niż dwa metry. Glebę kwaśną należy przed sadzeniem paulowni wapnować. Tereny podmokłe także nie nadają się do uprawy drzew tlenowych.

Do czego nadaje się drewno drzewa tlenowego?

Drewno z Oxytree doskonale nadaje się do prac stolarskich, malowania i lakierowania. Odpowiednio przygotowane dobrze izoluje i nie chłonie wilgoci. Stanowi świetny materiał do produkcji desek, płyt, boazerii, mebli itp. To właśnie z drewna tego gatunku drzewa powstają najlepsze i najdroższe deski surfingowe na świecie.

Autor: Jolanta Biesiada – WIORiN w Koszalinie, Oddział w Wałczu

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.


lista aktualności