25. rocznica wstąpienia Polski do NATO Drukuj
25 lat temu Polska wstąpiła do NATO, czyli Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wśród najważniejszych zasad sojuszu jest wzajemna obrona jego członków – zbrojna napaść na jednego lub kilku sojuszników jest uważana za atak na wszystkich.
Członkostwo Polski w najpotężniejszym sojuszu wojskowym na świecie dało naszemu krajowi nie tylko gwarancje bezpieczeństwa w postaci art. 5 traktatu waszyngtońskiego, ale doprowadziło również do wymiernego współudziału w operacjach poza granicami kraju. Tak więc, data 12 marca na trwałe wpisała się w historię naszego kraju. Polska obecność w NATO to m.in. duża aktywność na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego. Siły Zbrojne RP realizują to zadanie poprzez udział w misjach i operacjach realizowanych w różnych zakątkach globu.
Należy zaznaczyć, że NATO to nie tylko wojsko ale również instytucje państwowe, takie jak Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Koszalinie. Jako pracownicy służby zespolonej poprzez Zachodniopomorskiego Wojewodę realizujemy wiele zadań na rzecz obronności państwa, jak i zadań na rzecz wojska w czasie pokoju, kryzysu, zagrożenia jak i w czasie wojny.
Oto, jak wyglądała droga naszego kraju - oto najważniejsze daty:
· 11-12 marca 1992 r. - Podczas wizyty w Polsce ówczesny sekretarz generalny NATO Manfred Woerner oświadczył, że "drzwi do NATO są otwarte".
· 1 września 1993 r. - Prezydent Lech Wałęsa w liście wystosowanym do sekretarza generalnego NATO stwierdził, że członkostwo Polski w NATO jest jednym z priorytetów polskiej polityki zagranicznej.
· 10 stycznia 1994 r. - Na szczycie w Brukseli NATO przedstawiło państwom Europy Środkowej i Wschodniej, w tym krajom powstałym po rozpadzie ZSRR, propozycje współpracy z Sojuszem w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju.
· 2 lutego 1994 r. - Podczas wizyty w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli premier Waldemar Pawlak podpisał Dokument Ramowy Partnerstwa dla Pokoju.
· 8 lutego 1996 r. - Ministrowie obrony i spraw zagranicznych we wspólnym liście do sekretarza generalnego NATO oficjalnie przyjęli wystosowane przez Sojusz 29 stycznia 1996 r. zaproszenie do rozpoczęcia z NATO dialogu indywidualnego.
· 7 maja 1996 r. - W Brukseli odbyło się pierwsze spotkanie w ramach indywidualnego dialogu Polska - NATO.
· 8 lipca 1997 r. - Na szczycie szefów państw i rządów NATO w Madrycie podjęto decyzje
o zaproszeniu Polski, Czech i Węgier do rozmów w sprawie członkostwa w Sojuszu.
· 16 września 1997 r. - Rozpoczęły się rozmowy akcesyjne pomiędzy NATO a Polską.
· 14 listopada 1997 r. - Minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał Sekretarzowi Generalnemu list wyrażający wolę RP przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego.
· 16 grudnia 1997 r. - W Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw NATO podpisali Protokoły Akcesyjne dla Polski, Czech i Węgier.
· 17-18 grudnia 1998 r. - W Brukseli, z udziałem ministrów obrony z Polski, Czech i Węgier, odbyło się spotkanie ministrów obrony NATO.
· 29 stycznia 1999 r. - Sekretarz generalny NATO J. Solana wystosował do Polski, Czech
i Węgier formalne zaproszenia do przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego.
12 marca 1999 r. - W Independence w amerykańskim stanie Missouri minister Geremek przekazał na ręce sekretarz stanu USA Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tą chwilą Rzeczpospolita Polska stała się formalnie stroną Traktatu - członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.