18 Września 2024

18 września 2024 roku Światowy Dzień Monitoringu Wody Drukuj

Dzień Monitoringu Wody ustanowione przez Fundację America's Clean Water w 2003 roku to ogólnoświatowa akcja mająca na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia ochrony zasobów wodnych na całym świecie.  Wiedza oraz  zaangażowanie obywateli w ochronę światowych zasobów wodnych, działań na rzecz czystości rzek, jezior oraz innych zbiorników wodnych to inicjatywa Fundacji.

 

W pewnym stopniu Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przyczynia się do kontroli stanu czystości wody. Dwa razy w roku inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku pobierają próby wody z wód powierzchniowych i z oczyszczalni miejskich oraz raz w miesiącu próby pochodzące z oczyszczali ścieków z zakładów przetwórczych. Próby pobierane są na obecność bakterii Ralstonia solanacearum (wywołującą groźną  chorobę kwarantannową ziemniaków zwaną śluzakiem), która może rozprzestrzeniać się w środowisku wodnym.  Na ziemniakach objawy śluzaka mogą się pojawić dopiero po kilku latach przy odpowiednim stopniu namnożenia się patogena. Oprócz ziemniaka, bakteria Ralstonia solanacearum może porażać ponad 200 gatunków roślin należących do 50 rodzin.

Inspektorzy oprócz wody pobierają również dzikorosnące rośliny z rodziny psiankowatych, rosnące w bliskim sąsiedztwie punktów pobrań wody, które są żywicielami bakterii Ralstonia solanacearum. W szczególności psianka słodkogórz (Solanum dulkamara). Szkodliwość bakterii polega na łatwym rozprzestrzenianiu się  wraz ze skażoną wodą lub żywicielskimi roślinami dzikorosnącymi. Bakteria może być także przenoszona przez zanieczyszczoną wodę powodziową, wodę używaną do nawadniania, przez skażone narzędzia lub zainfekowane nasiona. Kiedy taka zanieczyszczona woda jest używana do podlewania czy nawadniania upraw, zwłaszcza roślin żywicielskich, stwarza realne zagrożenie w jej rozprzestrzenianiu się.  Postępowanie po wykryciu jej jest bardzo trudne i długotrwałe ze względu na brak dostępnych środków chemicznych, możliwość przeżywania bakterii w glebie i na innych rodzajach materiałów. Dlatego ważne jest podejmowanie działań profilaktycznych.

 

Więcej informacji na temat bakterii Ralstonia solanacearum na stronie internetowej http://piorin.gov.pl/publikacje/ulotki/

 

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2022, poz. 2509). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.


lista aktualności