V Krajowy Dzień Soi w Przecławiu Drukuj
V Krajowy Dzień Soi w Przecławiu
W dniu 30 sierpnia 2024 r. w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Przecławiu odbył się V Krajowy Dzień Soi w którym uczestniczyli urzędowi kwalifikatorzy materiału siewnego z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie. Było to wydarzenie towarzyszące V Krajowym Dniom Pola.
W wydarzeniu oprócz rolników udział wzięli pracownicy Centrali Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych oraz stacji i zakładów doświadczalnych oceny odmian, Dyrektor PODR w Boguchwale, przedstawiciele nauki rolniczej z instytutów badawczych, jednostek hodowlanych krajowych i zagranicznych, doradcy rolniczy, a także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Podkarpackiej Izby Rolniczej oraz Sejmu RP.
W 2020 r. soję uprawialiśmy w Polsce na nieco ponad 20 tys. ha. W 2024 roku mamy gwałtowny skok jej powierzchni w górę, do wartości prawie 80 tys. ha. Zatem 4 razy więcej! Co takiego stało się, że soja znalazła tylu chętnych do jej siewu? Odpowiedź na to pytanie można było znaleźć w części pierwszej spotkania poświęconej m.in. zagadnieniom związanym z agrotechniką, doborem odmian, prezentacją wyników doświadczeń PDO z soją oraz tematem wykorzystania nasion soi w ramach „Inicjatywy białkowej COBORU”. Podczas tej części poruszono również kwestie integrowanej produkcji tego gatunku i możliwości skorzystania z dodatkowego wsparcia finansowego dla rolników w ramach płatności bezpośrednich, jak i rozwoju małych gospodarstw.
W trakcie drugiej część praktycznej, uczestnicy mogli zapoznać się z kilkudziesięcioma odmianami soi wysianymi na polach doświadczalnych SDOO oraz zapoznać się z wdrażanym przez COBORU nowatorskim systemem oceny odmian opartym na cyfrowej platformie SeedLinked.