Szkolenie w ramach programu „Better Training for Safer Food” Drukuj
W dniach 15-18 października 2024 w Valetta, Malta odbyło się szkolenie “Better Training For Safer Food - New Plant Health Regime” - on the EU Internal Plant Movement Regime.
Wśród 26 uczestników z 13 krajów członkowskich Unii Europejskiej i 2 krajów spoza UE
w szkoleniu wzięła udział Anna Bartosik-Ordyk, Specjalista w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie, Oddział w Tarnobrzegu.
Celem szkolenia było rozpowszechnianie najlepszych praktyk w zakresie regulacji prawnych związanych z przemieszczaniem roślin w Unii Europejskiej, poszerzenie wiedzy teoretycznej
i doświadczeń praktycznych w odniesieniu do rejestracji i kontroli podmiotów profesjonalnych ze szczególnym uwzględnieniem podmiotów upoważnionych do wystawiania paszportów roślin oraz prawidłowego paszportowania roślin.
W trakcie szkolenia przedstawiciele krajów europejskich mieli okazję wysłuchać wielu interesujących wykładów oraz wymienić doświadczenia podczas ćwiczeń w grupach, a także wziąć udział w zajęciach terenowych.
Podczas szkolenia uczestnicy zostali zaproszeni do biura Inspekcji (Plant Protection Directorate) w miejscowości Attard, gdzie inspektorzy z Malty opowiedzieli o rejestracji podmiotów profesjonalnych oraz jakie urzędowe działania podejmowane są w miejscach produkcji i obrotu u podmiotów upoważnionych do wydawania paszportów roślin. Uczestnicy mieli również okazję zobaczyć laboratorium fitosanitarne i porozmawiać z pracownikami o wykonywanych analizach. Następnie uczestnicy udali się do centrum ogrodniczego i szkółki roślin ozdobnych której właściciel opowiedział o prowadzonej działalności. Zapoznał uczestników z produkcją roślin ozdobnych i rozsad warzywnych, przedstawił dokumentację pozwalającą na zapewnienie identyfikowalności sprzedawanych i produkowanych roślin, oraz omówił sposób paszportowania roślin. Inspektorzy z Malty wskazali natomiast najważniejsze elementy weryfikowane przez nich podczas urzędowej kontroli. Spotkanie było również okazją do zadawania pytań, na które inspektorzy chętnie i wyczerpująco udzielali odpowiedzi.
Dzięki obecności uczestników z różnych krajów, pracujących w tematyce zdrowia roślin, szkolenie obfitowało w interesującą wymianę doświadczeń i poglądów. Wszyscy uczestnicy chętnie odpowiadali na pytania, dzielili się doświadczeniem i opowiadali o rozwiązaniach stosowanych w ich krajach w zakresie zdrowia roślin.