06 Czerwca 2023

Szkolenie w ramach programu „Better Training for Safer Food” Drukuj

Szkolenie w ramach programu „Better Training for Safer Food”

 

W dniach 24-28 kwietnia 2023 r. w  Vigo, Hiszpania odbyło się szkolenie w ramach programu Better Training for Safer Food - Plant Health Controls z zakresu identyfikacja i zwalczanie agrofagów obszarów leśnych i obszarów miejskich.

Wśród 25 uczestników z 12 krajów członkowskich Unii Europejskiej i krajów spoza UE
w szkoleniu wzięła udział Anna Bartosik-Ordyk, Specjalista w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie Oddział w Tarnobrzegu.

 

Celem szkolenia było przekazanie wiedzy teoretycznej i doświadczeń praktycznych w zakresie zasad i metod dotyczących ochrony państw członkowskich przed agrofagami już występującymi w Unii Europejskiej, a także omówiono strategię zapobiegania wprowadzania nowych patogenów i szkodników na teren UE. Uczestnicy zapoznali się z najbardziej niebezpiecznymi agrofagami szkodliwymi dla obszarów leśnych i zurbanizowanych, które zostały uregulowane przepisami unijnymi w zakresie zdrowia roślin. Zwrócono również uwagę na nowe zagrożenia nie objęte jeszcze w/w regulacjach.

 

Głównym tematem były kwestie związane z występowaniem w Europie agrofaga priorytetowego węgorka sosnowca - Bursaphelenchus xylophilus. 

Bursaphelenchus xylophilus jest nicieniem porażającym różne gatunki drzew iglastych. Największe straty powoduje na drzewach sosny. Węgorek sosnowiec przenoszony jest przez szkodniki owadzie, głównie przez chrząszcze żerdzianek (Monochamus spp.). Drzewa zasiedlone przez węgorka wykazują objawy więdnięcia sosny, a śmierć drzewa może wystąpić już po 30-40 dniach od chwili wniknięcia nicienia do wnętrza rośliny.

Miejsce szkolenia nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ ten region Hiszpanii - Galicja -został dotknięty występowaniem Bursaphelenchus xylophilus wywołując duże straty gospodarcze. 

Podczas szkolenia odbyły się zajęcia terenowe na obszarze leśnym porażonym przez węgorka. Uczestnicy szkolenia mieli okazję na własne oczy przekonać się o skutkach jakie powoduje ten agrofag. Lokalni inspektorzy podzielili się swoimi doświadczeniami, opowiedzieli o podejmowanych działaniach w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się węgorka sosnowca. Zaprezentowali wycinkę oraz postępowanie z porażonymi drzewami. Przedstawili stosowane pułapki i sposób pobierania prób z drzew wykazujących objawy porażenia. Spotkanie było również okazją do zadania pytań, na które koledzy z Hiszpani chętnie i wyczerpująco udzielali odpowiedzi.  

 

 

 


lista aktualności