O jakiej porze dnia można stosować środki ochrony roślin? Drukuj
W związku z licznie powtarzającymi się pytaniami w jakich godzinach można stosować środki ochrony roślin, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa (WIORiN) wyjaśnia.
W przepisach prawnych nie zostało określone w jakich godzinach można lub nie można wykonywać zabiegów przy użyciu środków ochrony roślin. O tym, kiedy można wykonać oprysk danym środkiem ochrony roślin określa w szczególności jego etykieta i przepisy ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin. Zgodnie z art. 35 tej ustawy, środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem.
Należy również pamiętać o innych zasadach takich jak warunki atmosferyczne, w których dopuszczane są zabiegi oraz minimalne odległości od miejsc lub obiektów, określone w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 31 marca 2014 roku w sprawie warunków stosowania środków ochrony roślin.
Pytania odnośnie godzin wykonywania zabiegów ochrony roślin w dużej mierze pochodzą od pszczelarzy i są podyktowane obawą o możliwe zatrucie pszczół, w następstwie wykonywanych oprysków przez okolicznych rolników.
Niewątpliwym priorytetem podczas stosowania środków ochrony roślin powinna być ochrona pszczół i innych zapylaczy. Zapylacze mają również swoje bardzo ważne miejsce w integrowanej ochronie roślin, która obowiązuje w całej Unii Europejskiej od 1 stycznia 2014 r. i jest wymogiem prawnym.
W celu zapobiegania zatruciom pszczół przez niewłaściwe zabiegi środkami ochrony roślin należy bezwzględnie przestrzegać poniższych zasad:
- Nie stosować środków ochrony roślin na kwitnące rośliny uprawne i chwasty w trakcie oblotu pszczół.
- Przed rozpoczęciem pracy należy upewnić się, czy w uprawach nie ma owadów zapylających.
- Stosować środki ochrony roślin w odległości nie mniejszej niż 20 metrów od pasiek.
- Dobierać preparaty o możliwie najkrótszym okresie prewencji dla pszczół.
- Zwracać uwagę, co jest napisane na etykiecie, są to często ostrzeżenia o treści: Niebezpieczne dla pszczół; Nie stosować środka na rośliny pokryte spadzią; Stosować wieczorem po zakończeniu oblotu roślin przez pszczoły i inne gatunki zapylające.
W większości etykiet środków ochrony roślin znajduje się również zapis „Przed zastosowaniem środka należy poinformować o tym fakcie wszystkie zainteresowane strony, które mogą być narażone na znoszenie cieczy roboczej i które zwróciły się o taką informację”. Przedmiotowy zapis nakłada na stosującego pestycydy obowiązek informowania o planowanych zabiegach osoby bezpośrednio narażone na oddziaływanie środków ochrony roślin pod warunkiem, że zwróciły się do niego z takim wnioskiem.
WIORiN zwraca uwagę, że korzystanie z powyższych rozwiązań może ograniczyć przypadki, w których na rolnika nasyła się kontrolę PIORiN czy nawet policję, a takie sytuacje nie należą do rzadkości i często są następstwem wieloletnich sąsiedzkich sporów.
Zdrowy rozsądek, informowanie o planowanych zabiegach z użyciem środków ochrony roślin osób zainteresowanych może skutecznie zapobiec częstym konfliktom między rolnikami i właścicielami pasiek.