Kampania #PlantHealth4Life w Sanoku Drukuj
Kampania #PlantHealth4Life w Sanoku
W ramach kampanii #PlantHealth4Life ,,Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie” Pesty, nasz zielony przyjaciel, dotarł do Sanoka. Miasto znajduje się w dolinie Sanu u podnóża Gór Słonnych i Pogórza Bukowskiego.
Pesty z pracownikami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasienncitwa w Rzeszowie - Oddział w Sanoku odwiedził Muzeum Budownictwa Ludowego, które powstało w 1966 r. i jest największym parkiem etnograficznym w Polsce. Na terenie Muzeum znajdują się zabytki kultury materialnej grup etnograficznych zamieszkujących region Bojków, Łemków, Dolinian, Pogórzan wschodnich i zachodnich. Na terenie sanockiego skansenu pracownicy oddziału dokonali lustracji pod kątem występowania agrofagów i oceny zdrowotności roślin.
Pesty przebywając w tym malowniczym zakątku, zobaczył w oddali kontury tajemniczego budynku i skierował się w jego stronę. Okazało się, że to zamek wybudowany za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Obecnie w murach zamku mieści się Muzeum Historyczne założone w 1934 r. Muzeum posiada najcenniejszą w Polsce kolekcję ikon pochodzących z kilku wieków (XV – XX). Tutaj również znajduje się największa kolekcja dzieł sanockiego artysty Zdzisława Beksińskiego. Na dziedzińcu zamkowym Pesty uczestniczył w kontroli zdrowotności roślin w ramach programu wieloletniego oraz SMP.
Kontynuując swą wędrówkę zwiedził uliczki tego urokliwego i spokojnego miasta. Sympatyczny „Agrofag” przysiadł do siedzącego i zamyślonego na ławce Szwejka. Zmęczony i głodny spróbował na sanockim rynku lokalnych pysznych proziaków i innych regionalnych potraw.
Na koniec swej wędrówki malowniczymi drogami po powiecie sanockim Pesty odwiedził Zakłady Przemysłu Drzewnego Nowy Styl w Rzepedzi, gdzie uczestniczył w kontroli fitosanitarnej exportu.