24 Sierpnia 2023

…jak smakuje słońce?...bieszczadzka winnica Drukuj

…jak smakuje słońce?...bieszczadzka winnica

Na podkarpaciu prężnie rozwija się sektor uprawy winorośli i produkcji win gronowych, a szczególnie małych i średnich gospodarstw rolnych w oparciu o produkcję wina z własnych upraw i specjalistyczną turystyką winiarską. Oprócz tego winnice zapewniają wyjątkowe widoki, które śmiało mogą konkurować z włoską Toskanią czy winnicami we Francji czy Hiszpanii. Podkarpackie wina wyróżniają się bowiem charakterystycznym smakiem specjalnie wyselekcjonowanych szczepów winogron gwarantujących niezapomnianą degustację.   

Winnica Stańkowa jest to pierwsza winnica położona w sercu Bieszczad, a swoją nazwę zawdzięcza urokliwej miejscowości, w której jest położona.

Właściciele winnicy Stańkowa pracowali wcześniej w winnicy w Niemczech, gdzie zdobyli wiedzę i doświadczenie na temat uprawy winorośli i produkcji wina oraz w Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle, która zajmuje się szkoleniami winiarskimi, co niezwykle pomogło w stawianiu pierwszych kroków podczas zakładania winnicy.

Na 50 arach plantacji rośnie 7 odmian winorośli, z których produkowane jest 3 rodzaje wina białego, 3 rodzaje wina czerwonego oraz jedno wino musujące.

Nie tylko turyści zainteresowani są tym urokliwym miejscem, dlatego Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie prowadzą monitoring organizmów szkodliwych, pozwalający na skuteczną ochronę plantacji. Inspektorzy przeprowadzają coroczną kontrolę fitosanitarną roślin winorośli pod kątem występowania szkodliwych agrofagów, a także pobierane są próby owoców do badania laboratoryjnego pod kątem obecności pozostałości środków ochrony roślin.

 


lista aktualności