IX posiedzenie Podkarpackiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego Drukuj
Ustalamy Listę odmian zalecanych do uprawy na obszarze województwa podkarpackiego - IX posiedzenie Podkarpackiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego
24 stycznia 2024 roku w siedzibie Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego
w Boguchwale odbyło się Posiedzenie Podkarpackiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. Posiedzenie otworzył pan Mirosław Helowicz p.o. dyrektora Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Przecławiu, która to jednostka koordynuje całością doświadczeń PDO na Podkarpaciu. Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe (PDO) – to system stałych lub okresowych badań wartości gospodarczej odmian gatunków roślin uprawnych o dużym znaczeniu gospodarczym, wpisanych do Krajowego rejestru oraz znajdujących się we wspólnotowym katalogu odmian, realizowany na podstawie art. 27 ustawy z dnia 9 listopada 2012 r. o nasiennictwie (Dz.U. z 2017 r. poz. 633).
Celem Posiedzenia PZ PDO było głównie ustalenie Listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze województwa podkarpackiego na 2024 rok. Następnym punktem obrad było ustalenie planu badań oraz liczby i lokalizacji doświadczeń z roślinami jarymi w bieżącym roku. Od wielu lat udział w tym posiedzeniu aktywnie bierze przedstawiciel WIORiN w Rzeszowie członek Zespołu Pan Tomasz Chrabąszcz.
Podstawą do ustalenia list odmian zalecanych (LOZ) była analiza wyników doświadczeń prowadzonych w ramach PDO w województwie, uzyskanych dla sezonu 2022/2023. Szczegółowo zostały omówione wyniki plonowania poszczególnych gatunków roślin ozimych i jarych badanych w województwie podkarpackim w ramach PDO w 2023 roku.
Odmiany umieszczone na Liście odmian zalecanych do uprawy na obszarze województwa podkarpackiego (LOZ) wykazały w ostatnich latach dużą przydatność do uprawy w warunkach naszego województwa i zasługują na znaczny udział w uprawach.
LOZ na 2024 r. zostanie wkrótce ogłoszona i będzie dostępna między innymi na stronie COBORU SDOO w Przecławiu.